RAPORT

Wojna na Ukrainie

Aborcja dla 13-latek? PiS: Ten projekt był wyjątkowym bublem

Posłowie PiS w Sejmie (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)
Posłowie PiS w Sejmie (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

– Wynik był chyba oczywisty – tak szef klubu PiS Ryszard Terlecki ocenił odrzucenie obywatelskiego projektu liberalizującego przepisy dotyczące aborcji. Zdaniem wicerzeczniczki PiS Urszuli Ruseckiej projekt był „wyjątkowym bublem”.

Aborcja. Posłanka porównała nienarodzone dziecko do pasożyta

„Podstawowym prawem człowieka jest prawo do życia” – ocenił na Twitterze jeden z posłów. „Ale nie w organie innego człowieka, żywiąc się za...

zobacz więcej

W głosowaniu w Sejmie odrzucony został w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy o przerywaniu ciąży, zakładający m.in. prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży.

– Wynik był chyba oczywisty. Odrzuciliśmy ten projekt. Nie będzie dalej procedowany i drobne awantury, które próbowały wywołać jego zwolenniczki, skończyły się także niepowodzeniem – powiedział Terlecki dziennikarzom po głosowaniu.

Zobacz także:   Lempart o aborcji i Tusku: To są nasi sojusznicy

Rusecka dodała, że obywatelskie projekty generalnie będą przekazywane do dalszych prac. – Natomiast ten projekt nie nadawał się do dalszych prac, bo był po prostu niekonstytucyjny – oceniła.

Posłanka PiS podkreśliła, że nie chciałaby, aby trzynastolatki mogły bez zgody rodziców dokonywać aborcji. Na uwagę, że można było to usunąć z projektu w czasie dalszych prac legislacyjnych, odparła, że „ten projekt był projektem obywatelskim i był wyjątkowym bublem”.

Apel Parlamentu Europejskiego do państw ws. Ukrainy i Mołdawii

Przy 529 głosach za, 45 przeciw i 14 wstrzymujących się Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą szefów państw i rządów, którzy zgromadzili...

zobacz więcej

Za odrzuceniem obywatelskiego projektu w pierwszym czytaniu zagłosowało 265 posłów: 225 z PiS, 19 z Koalicji Polskiej, 10 z Konfederacji, czworo z Porozumienia, dwóch z Polski 2050 (Wojciech Maksymowicz i Paweł Zalewski), dwóch z Kukiz'15 (Jarosław Sachajko, Stanisław Żuk), jedna z KO (Joanna Fabisiak), jeden z koła Polskie Sprawy (Zbigniew Girzyński) oraz jeden poseł niezrzeszony (Łukasz Mejza).

Przeciwko odrzuceniu projektu zagłosowało 175 posłów: 120 z KO, 44 z Lewicy, sześcioro z Polski 2050, troje z koła PPS, jeden poseł z Kukiz'15 (Paweł Kukiz) oraz posłanka z klubu PiS Monika Pawłowska.

Terlecki zapytany o głosowanie posłanki Pawłowskiej, która zagłosowała inaczej niż cały klub, odpowiedział, że „nie było dyscypliny głosowania”.

Zobacz także:   Müller: Nie ma szans na dalszy bieg projektu liberalizującego aborcję

Od głosu wstrzymało się czworo posłów: Władysław Teofil Bartoszewski z Koalicji Polskiej, Iwona Michałek z Porozumienia oraz posłowie niezrzeszeni: Paweł Szramka i Zbigniew Ajchler.

W głosowaniu nie wzięło udziału 16 posłów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej