RAPORT

Wojna na Ukrainie

Apel Parlamentu Europejskiego do państw ws. Ukrainy i Mołdawii

Parlament Europejski wspiera dążenia prounijne (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)
Parlament Europejski wspiera dążenia prounijne (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)

Przy 529 głosach za, 45 przeciw i 14 wstrzymujących się Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą szefów państw i rządów, którzy zgromadzili się na szczycie UE, do przyznania Ukrainie i Republice Mołdawii statusu kandydata do UE „bezzwłocznie”.

Co z cenami węgla? Jest decyzja Sejmu

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która ma chronić niektórych odbiorców przed wysokimi cenami węgla. Ustalona w ustawie maksymalna cena jednej tony...

zobacz więcej

Parlament stwierdził, że status kandydata do UE powinna uzyskać także Gruzja, „kiedy jej rząd zrealizuje” priorytety wskazane przez Komisję Europejską.

W kontekście brutalnej rosyjskiej agresji wobec Ukrainy ten krok byłby równoznaczny z okazaniem przywództwa, determinacji i wizji - uważają eurodeputowani. Podkreślają jednocześnie, że nie ma „szybkiej ścieżki” do członkostwa w UE i że akcesja jest procesem opartym na dokonaniach i zorganizowanym, który wymaga spełnienia kryteriów członkostwa w UE i zależy od skutecznego wdrożenia reform.

Zobacz także:  Setki zestawów Piorun dla Wojska Polskiego. Błaszczak informuje

Parlament wezwał władze Ukrainy, Republiki Mołdawii i Gruzji do „jednoznacznego wykazania politycznej determinacji w realizacji europejskich ambicji ich narodu" i przyspieszenia reform w celu jak najszybszego skutecznego spełnienia kryteriów członkostwa w UE.

W rezolucji podkreślono, że nie ma alternatywy dla rozszerzenia, które jest „bardziej niż kiedykolwiek inwestycją geostrategiczną” w stabilną, silną i zjednoczoną UE.

Jakie warunki?


Perspektywa pełnego członkostwa w UE dla krajów ubiegających się o członkostwo leży w jej własnym interesie politycznym, gospodarczym i bezpieczeństwa. Posłowie domagają się, aby proces rozszerzenia został „ożywiony” i odblokowany w odniesieniu do Bałkanów Zachodnich.

Aborcja. Posłanka porównała nienarodzone dziecko do pasożyta

„Podstawowym prawem człowieka jest prawo do życia” – ocenił na Twitterze jeden z posłów. „Ale nie w organie innego człowieka, żywiąc się za...

zobacz więcej

Zgodnie z art. 49 Traktatu UE każdy kraj europejski, który szanuje wartości, o których mowa w art. 2, i zobowiązuje się do ich promowania, może ubiegać się o członkostwo w Unii Europejskiej. Decyzję o nowym członkostwie w UE podejmuje jednogłośnie Rada, po konsultacji z Komisją i uzyskaniu zgody Parlamentu.

Zobacz także:   Rosjanie chcą zabić brytyjskich jeńców. Jeden zadzwonił do rodziny

Ukraina (28 lutego), Republika Mołdawii i Gruzja (oba 3 marca) wystąpiły o członkostwo w UE w następstwie rosyjskiego ataku na Ukrainę. 17 czerwca Komisja opublikowała opinie na temat trzech wniosków.

Sprawa jest w porządku obrad Rady Europejskiej, która spotyka się w czwartek i piątek w Brukseli. Przed szczytem przywódcy UE spotkali się dziś rano ze swoimi odpowiednikami z Bałkanów Zachodnich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej