RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraina. Rusza pierwszy proces rosyjskiego żołnierza oskarżonego o gwałt

Oskarżony to 32-letni Michaił Romanow (fot. tt/@VenediktovaIV)
Oskarżony to 32-letni Michaił Romanow (fot. tt/@VenediktovaIV)

Na Ukrainie zaplanowano na czwartek wstępną rozprawę w pierwszym procesie rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zgwałcenie Ukrainki podczas rosyjskiej inwazji – podała Agencja Reutera. Zaznaczyła, że takich spraw będą najpewniej dziesiątki.

Co się stało z obrońcami Azowstalu? Ukraiński wywiad ujawnia

Większość ukraińskich jeńców wojennych z mariupolskiego Azowstalu przebywa w obozie w okupowanej Ołeniwce w obwodzie donieckim – poinformował w...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Oskarżony, 32-letni Michaił Romanow, będzie odpowiadał zaocznie, ponieważ nie został schwytany przez Ukraińców. Zarzuca mu się zamordowanie cywila i zgwałcenie jego żony we wsi Bohdaniwka koło Kijowa.

Miało do tego dojść 9 marca. Według oskarżycieli Romanow wraz z innym rosyjskim żołnierzem zastrzelił z małej odległości mężczyznę o imieniu Ołeksij, a następnie wielokrotnie gwałcił 33-letnią żonę zamordowanego.

Prokurator zajmujący się przypadkami przemocy seksualnej powiedział, że prowadzonych jest nawet 50 takich spraw, ale rzeczywista liczba przypadków, w których rosyjscy żołnierze dopuszczali się przemocy seksualnej w czasie inwazji, jest z pewnością znacznie wyższa.

Ukraińskie władze badają tysiące spraw, w których podejrzewają rosyjskich żołnierzy o zbrodnie wojenne. Prokurator generalna Iryna Wenediktowa powiedziała Agencji Reutera, że wielu podejrzanych wyjechało z Ukrainy, ale niektórzy zostali schwytani jako jeńcy.

Wcześniej ukraiński sąd skazał na dożywocie rosyjskiego sierżanta Wadima Szyszymarina za umyślne zastrzelenie nieuzbrojonego cywila w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. Dwóch innych żołnierzy skazano na 11,5 roku więzienia za ostrzał osiedli mieszkaniowych w Charkowie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej