RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowa kopalnia ropy i gazu w Polsce. Oszacowano zasoby

PGNiG rozpoczęło eksploatację (fot. mat.pras.)
PGNiG rozpoczęło eksploatację (fot. mat.pras.)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęło eksploatację złoża ropy naftowej i gazu ziemnego Kamień Mały w woj. lubuskim – poinformowała spółka. Dodała, że obsługująca je instalacja zapewni ponad 24 tys. ton ropy i 3,6 mln metrów sześciennych gazu rocznie.

Baltic Pipe coraz bliżej. Najdłuższy odcinek lądowy gotowy do nagazowania

Firma GAZ-SYSTEM podała, że ponad 30 dni przed planowanym terminem dokonała odbioru technicznego gazociągu Goleniów – Ciecierzyce. Tym samym...

zobacz więcej

– Konsekwentnie udostępniamy nowe zasoby węglowodorów w Polsce. Wydobycie ropy naftowej przez PGNiG koncentruje się w zachodniej części kraju, na pograniczu województw lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego – powiedziała prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

Dodała, że jest tam bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura eksploatacyjna, co firma wykorzystała przy zagospodarowaniu złoża Kamień Mały.

– Dzięki temu mogliśmy ograniczyć nie tylko wydatki, ale także zakres prac budowalnych i instalacyjnych, zmniejszając tym samym wpływ inwestycji na środowisko naturalne – zaznaczyła.

Spółka podała, że złoże Kamień Mały położone jest w gminach Słońsk i Górzyca w północno-zachodniej części województwa lubuskiego. Jego udokumentowane zasoby wydobywalne to około 0,7 mln ton ropy naftowej, której towarzyszy gaz ziemny w ilości około 130 mln m sześc.

Dodała, że instalacja na złożu Kamień Mały tworzy tzw. ośrodek grupowy, do którego podłączone są cztery odwierty, w tym trzy eksploatacyjne. Wydobyta z nich ropa wraz z gazem ziemnym jest przesyłana hermetycznym rurociągiem do odległego o około 18 km Ośrodka Grupowego Górzyca. Tam następuje rozdzielenie obu surowców. Dalej ropa jest transportowana autocysternami do ekspedytu kolejowego Barnówko. Natomiast gaz ziemny jest przesyłany rurociągiem na instalację kopalni Zielin, skąd – po doprowadzeniu do parametrów handlowych – trafia do sprzedaży.

Silne spadki cen na rynkach ropy z powodu obaw o recesję w USA

Na globalnych rynkach paliw ropa bardzo mocno tanieje w reakcji na nasilające się obawy inwestorów, że gospodarka Stanów Zjednoczonych może...

zobacz więcej

Odwierty i rurociąg


Spółka wyjaśniła, że inwestycje związane z zagospodarowaniem złoża Kamień Mały obejmowały podłączenie wykonanych odwiertów, budowę rurociągu oraz instalacji do zatłaczania wody złożowej. To jedna z wielu inwestycji w wydobycie ropy i gazu realizowanych przez PGNiG na tych terenach.

Spółka realizuje między innymi plan rozbudowy i optymalizacji pracy Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Lubiatów, eksploatującej złoża na pograniczu województw wielkopolskiego i lubuskiego, oraz KRNiGZ Dębno, która obsługuje wydobycie z złóż na pograniczu województw zachodniopomorskiego i lubuskiego.

Przypomniano, że obecnie PGNiG zarządza na terenie kraju 52 kopalniami ropy naftowej i gazu ziemnego. Większość z nich, bo 34, działa w Polsce południowo-wschodniej, pozostałe zlokalizowane są na zachodzie kraju. Chociaż pogranicze Małopolski i Podkarpacia to kolebka przemysłu naftowego – wciąż działa tu najstarsza na świecie kopalnia w Bóbrce, uruchomiona w 1854 r. – większość krajowej produkcji ropy naftowej odbywa się obecnie na obszarze województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Działają tu dwie największe kopalnie tego surowca – Dębno oraz Lubiatów. W ubiegłym roku łączne wydobycie w obu tych instalacjach wyniosło około 480 tys. ton ropy, co stanowi 3/4 całej krajowej produkcji ropy naftowej przez PGNiG, której wolumen w 2021 r. przekroczył 640 tys. ton.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej