RAPORT

Wojna na Ukrainie

Setki zestawów Piorun dla Wojska Polskiego. Błaszczak informuje

– Umowa zwiększająca liczbę zamówionych dla Wojska Polskiego przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun została zatwierdzona – ogłosił wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. – Dotyczy ona pozyskania 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych; to aneks do umowy podpisanej w 2016 r. – dodał.

Wielki sukces polskich Piorunów na Ukrainie. „Zapytania ze wszystkich stron świata”

Ukraińcy zestrzelili nowoczesny rosyjski śmigłowiec bojowy Ka-52 przy pomocy polskiego Pioruna. To kolejny sukces przenośnego przeciwlotniczego...

zobacz więcej

– Przed chwilą zatwierdziłem umowę w sprawie pozyskania na wyposażenie Wojska Polskiego 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych zestawu przeciwlotniczego Piorun – powiedział Błaszczak.

Podkreślił, że dzieje się to w obliczu wyzwań, które stoją przed Polską, a Piorun to broń sprawdzona podczas wojny na Ukrainie.

– Okazało się, że Ukraińcy przy użyciu tych zestawów skutecznie bronią się przed rosyjską inwazją – powiedział szef MON zaznaczając, że stąd decyzja o aneksowaniu umowy zakupu z 2016 r. tak, aby „zwiększyć wolumen zamówienia tych zestawów dla Wojska Polskiego”.

Zobacz także:   Rosjanie przesunęli się o ponad 5 km. Sytuacja „nadzwyczaj trudna”

Szef MON poinformował, że dodatkowe zestawy mają trafić do żołnierzy WP „jeszcze w tym roku”. – Tempo jest wysokie – powiedział i dodał, że „tego wymaga sytuacja międzynarodowa”.

– Żeby władze Kremla, imperium zła, które odtwarza się na naszych oczach, nie poważyły się na zaatakowanie Polski i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – stwierdził.

Czym są zestawy Piorun?

Rosjanie rozkradli największą elektrownię słoneczną na Ukrainie

„Nie tylko toalety i pralki. Rosjanie zdemontował i okradli też największą na Ukrainie elektrownię słoneczną” – poinformował na Twitterze ukraiński...

zobacz więcej

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) PIORUN przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony.

Zobacz także ->  Putin kontynuuje czystki. Duże zmiany w rosyjskiej armii

W Siłach Zbrojnych RP są wykorzystywane w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej na bliskich odległościach i małych wysokościach (VSHORAD).

PIORUN jest zmodernizowaną wersją ppzr GROM, który również znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego.

W ramach modernizacji zastosowano zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie. Dzięki temu zwiększone zostały możliwości namierzenia celu, odporność na zakłócenia i zasięg rażenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej