RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sondaż: Uchodźco, zostań, jeśli będziesz pracował

Polska przyjęła najwięcej uchodźców z Ukrainy (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)
Polska przyjęła najwięcej uchodźców z Ukrainy (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Ponad 70 proc. respondentów sondażu IBRiS chce, by uchodźcy z Ukrainy zostali w Polsce, ale pod warunkiem, że podejmą pracę i będą utrzymywali się samodzielnie. Na drugim miejscu wśród warunków pozostania jest edukacja dzieci w polskiej szkole, a na trzecim - podjęcie nauki polskiego.

Polski MSZ ostrzega przed fake newsem ws. Ukraińców

W internecie pojawiły się informacje, jakoby mężczyźni z Ukrainy w wieku 18-60 lat mieli być deportowani z Polski do swojego kraju. Ministerstwo...

zobacz więcej

Jak zaznacza dziennik „Rzeczpospolita”, który zlecił sondaż, badaczy nie dziwią takie wyniki. „Chcemy być równo traktowani. Mówimy: wsparcie tak, ale na równych zasadach” – wskazuje, cytowany przez „Rz” dr Robert Staniszewski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdaniem prof. Piotra Długosza z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie tego samego chcą także Ukraińcy. „Badania robione wśród uchodźców pokazują, że większość z nich chce pracować, uczyć się języka i wysyłać dzieci do szkoły, czyli zamierzają się integrować z polskim społeczeństwem. I my chcemy tego samego” – podkreśla.

Gazeta informuje, że co trzeci Polak chce, by Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną do Polski, pracowali na swoje utrzymanie. „To najczęściej wskazywane kryterium ich pobytu w naszym kraju” – wynika z sondażu IBRiS.

„Co ciekawe, taki warunek pobytu w Polsce przez Ukraińców wskazało 76 proc. mężczyzn, najwięcej w przedziale 30-39 lat (aż 83 proc.) i głównie mieszkających w dużych i mniejszych miastach - 90 proc. i 82 proc. Aż 97 proc. ankietowanych to ojcowie rodzin, mający co najmniej dwójkę dzieci” – podano.

Dzień Uchodźcy. Ukraińskie MSZ dziękuje za gościnność, ale wskazuje na ważny problem

Słowa wdzięczności za gościnność okazaną w Polsce obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną padły w komunikacie MSZ Ukrainy, dotyczącym Światowego...

zobacz więcej

Jak wskazano, sondaż IBRiS koresponduje z badaniami, jakie niedawno przeprowadził Uniwersytet Warszawski pod kierunkiem dra Roberta Staniszewskiego.

„Wynikało z nich, że większość Polaków, mimo iż bardzo przychylna Ukraińcom, jest przeciwna przyznawaniu im w Polsce świadczeń 500 Plus i zasiłków socjalnych. W oczekiwania Polaków wpisuje się także sam rząd, który od 1 lipca nie chce już finansować noclegu i wyżywienia dla ukraińskiego uchodźcy. Rząd chce, by Ukraińcy się usamodzielniali” – czytamy.

Dziennik pyta, dlaczego nastroje w Polsce wobec Ukraińców się zmieniły. „Bo chcemy być równo traktowani. Mówimy: wsparcie tak, ale na równych zasadach”.

„Na taki pogląd niewątpliwie wpływ ma coraz trudniejsza sytuacja polskich rodzin, wysoka inflacja. Dlatego akceptacja pomocy socjalnej dla Ukraińców w Polsce będzie malała, co sprawdzimy jesienią, powtarzając badania percepcji uchodźców wojennych w naszym kraju” – mówi dziennikowi dr Staniszewski.

Poza podjęciem pracy przez Ukraińców Polacy wskazują także inne kryteria ich dalszego pobytu w Polsce. To wysłanie dzieci do polskiej szkoły (38,7 proc.) i nauka języka polskiego (27,6 proc.). 12,1 proc. respondentów wskazało warunek zakupu mieszkania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej