RAPORT

Wojna na Ukrainie

Maląg: Pracujemy na projektem przedłużenia tzw. urlopów ojcowskich

Pracujemy nad przedłużeniem czasu trwania tzw. urlopów ojcowskich. Byłby to dziewięciotygodniowy, niepodzielny urlop, przeznaczony tylko dla ojców – poinformowała w Programie Pierwszym Polskiego Radia szefowa resortu rodziny Marlena Maląg.

Szczepionki dla bardziej zagrożonych zakażeniem małpią ospą

Osobom z wyższym ryzykiem zakażenia małpią ospą, takim jakioraz biseksualiści, będą oferowane w Wielkiej Brytanii szczepionki przeciwko ospie...

zobacz więcej

Szefowa resortu rodziny była pytana m.in. o pomysł dotyczący przedłużenia tzw. urlopów ojcowskich.

– Pracujemy nad rozwiązaniami dodatkowego urlopu niepodzielnego, a więc tylko dla ojców, by przede wszystkim podkreślić rolę ojca, ale też wzmocnić rolę rodziny – przekazała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Dodała, że ten projekt ustawy jest w konsultacjach międzyresortowych i będzie procedowany w tym roku. – Przed nim Rada Ministrów, jeszcze trochę procesu legislacyjnego – mówiła. Oceniła, że „proces konsultacji międzyrządowych troszeczkę się przedłużył”.

Dopytywana, czy urlopy ojcowskie mogłyby być przedłużone od stycznia kolejnego roku, stwierdziła, że należy jeszcze poczekać z uszczegółowianiem terminu. – W tym kierunku idziemy, jak legislacja będzie na etapie Rady Ministrów, będzie bardziej można te terminy określić – sprecyzowała.

W projekcie tym – jak dodała Maląg – jest też zaproponowany dodatkowy, pięciodniowy urlop opiekuńczy przeznaczony dla osób opiekujących się swoimi najbliższymi. – Ale także jest dwudniowy urlop od tzw. siły wyższej przewidziany, bo to jest wdrażanie dyrektywy rodzicielskiej, łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym – powiedziała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej