RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosjanie przesunęli się o ponad 5 km. Sytuacja „nadzwyczaj trudna”

Rosyjscy okupanci na Ukrainie (fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)
Rosyjscy okupanci na Ukrainie (fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)

Rosyjskie wojska posuwają się naprzód w kierunku Lisiczańska w Donbasie, co jest efektem niedawnego wzmocnienia jednostek i wzmożenia ostrzału – przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Jak dodano, mimo to działania armii Władimira Putina w celu zajęcia zachodniej części obwodu donieckiego utknęły.

PO uderza w 500 Plus. Jest reakcja minister rodziny: Obłuda!

Wiceszefowa Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna stwierdziła, że program 500 Plus nie poprawił jakości życia polskich dzieci. – Jaka to obłuda...

zobacz więcej

„Od 19 czerwca siły rosyjskie posunęły się najprawdopodobniej o ponad 5 km w kierunku południowego podejścia do miasta Lisiczańsk w Donbasie” – napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Jak czytamy, niektóre ukraińskie jednostki się wycofały, prawdopodobnie aby uniknąć okrążenia.

Lepsze wyniki Rosji w tym sektorze są prawdopodobnie wynikiem niedawnego wzmocnienia jednostek i silnej koncentracji ognia.

Zobacz także:   Putin kontynuuje czystki. Duże zmiany w rosyjskiej armii

„Rosyjskie siły wywierają coraz większą presję na enklawę Lisiczańsk-Siewierodonieck, posuwając się do przodu po obrzeżach obszaru zabudowanego” – podkreślono.

„Jednak działania zmierzające do głębszego okrążenia i zajęcia zachodniej części obwodu donieckiego pozostają w martwym punkcie” – czytamy.

Moskiewskie pogróżki pod adresem Wilna. Jak są odbierane na Litwie?

Napięcia na linii Litwa-Rosja z powodu ograniczenia tranzytu niektórych towarów do Enklawy Królewieckiej i rosyjskie pogróżki nie wywołały paniki...

zobacz więcej

Zalewają Lisiczańsk ogniem


Szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował w czwartek, że trasa Lisiczańsk-Bachmut jest obecnie nieprzejezdna. Wcześniej była to „droga życia”, którą ewakuowano mieszkańców i dowożono zaopatrzenie dla armii ukraińskiej.

W komentarzu na komunikatorze Telegram Hajdaj przyznał, że sytuacja w obwodzie ługańskim jest „nadzwyczaj trudna”. „Rosjanie zebrali wszystkie rezerwy i rzucili wszystko do szturmu Siewierodoniecka i na kierunek Zołote-Toszkiwka” – napisał.

Zobacz także:   Co się stało z obrońcami Azowstalu? Ukraiński wywiad ujawnia

„Trasa Lisiczańsk-Bachmut jest nieprzejezdna. Korzystamy z innych połączeń” – poinformował. Zapewnił, że do Lisiczańska trafia pomoc i prowadzona jest „po cichu” ewakuacja.

Hajdaj poinformował także, że Lisiczańsk jest gęsto ostrzeliwany. Rosjanie zgromadzili tam „ponad setkę systemów rakietowych, zaś artylerii lufowej i moździerzy jest tam tyle, że Rosjanie po prostu zalewają całe kwartały (miasta) gęstym ogniem” – opisuje szef obwodu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej