RAPORT

Pogarda

NATO odpowiada na rosyjskie prowokacje. Operacja Thunder Lynx

W ćwiczeniach wzięli udział żołnierze z 2. Cudzoziemskiego Pułku Powietrznodesantowego (fot. arch.PAP/Abaca)
W ćwiczeniach wzięli udział żołnierze z 2. Cudzoziemskiego Pułku Powietrznodesantowego (fot. arch.PAP/Abaca)

Najnowsze

Popularne

W sobotę rosyjski helikopter naruszył przestrzeń powietrzną Estonii. Dwa dni później tego samego dokonał nieznany samolot. Rzecznik sił powietrznych Estonii nie podał jednak żadnych szczegółów. Kilkanaście godzin później wojska francuskie przeprowadziły nad terytorium sojusznika ćwiczenia desantowe.

„Szykujemy się na to od kilkudziesięciu lat”. Fiński generał odpowiada Rosji

Mój kraj od kilkudziesięciu lat szykuje się na odparcie rosyjskiego ataku. Jeśli do tego dojdzie, stawimy twardy opór – powiedział w środę dowódca...

zobacz więcej

Estońskie wojsko poinformowało w komunikacie, że rosyjski śmigłowiec MI-8 w sobotni wieczór wleciał w przestrzeń powietrzną Estonii w południowo-wschodniej części tego kraju w rejonie wsi Koidula, położonej tuż przy granicy z Rosją. W poniedziałek czeskie myśliwce patrolujące przestrzeń powietrzną Estonii w ramach Baltic Air Policing osiągnęły prędkość naddźwiękową, by zidentyfikować nieznany samolot.

Zobacz także: Przestrzeń powietrzna Estonii naruszona. Huk zaniepokoił mieszkańców

Dodatkowo Estończycy przekazali, że Rosja przeprowadza ćwiczenia ataków rakietowych na ich kraj.

– Obecnie odbywają się ćwiczenia, w których Rosjanie symulują uderzenia rakietowe na terytorium Estonii – poinformował stały sekretarz estońskiego MON Kusti Salm. Według źródeł NATO atak symulowały rosyjskie śmigłowce.

Zobacz także: Rosja symuluje atak rakietowy na Estonię

Prezydent Chin mówi językiem Kremla. Wini NATO za wojnę na Ukrainie

Prezydent Chin Xi Jinping, który w środę wygłosił online przemówienie przed rozpoczęciem w Pekinie szczytu państw BRICS, oznajmił, że za wojnę na...

zobacz więcej

Desant 100 żołnierzy francuskich na terytorium Estonii


W nocy z poniedziałku na wtorek siły francuskie przeprowadziły niezapowiedziane ćwiczenia desantowe. Samolot A400M pokonał trasę Francja-Korsyka-Estonia. Nad terytorium Estonii dokonano udanego desantu na teren zabezpieczony przez estońską armię.

„Rozpoczęcie operacji Thunder Lynx. W bardzo krótkim czasie zeszłej nocy w celu wzmocnienia NATO wysłaliśmy naszych spadochroniarzy. Ćwiczenia te pokazują zdolność Francji do szybkiego rozmieszczenia wsparcia dla naszych sojuszników” – przekazało ministerstwo obrony w mediach społecznościowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej