RAPORT

Wojna na Ukrainie

Katastrofa w Afganistanie. Zginęło co najmniej 1,5 tys. osób

Ogromne zniszczenia w Afganistanie (fot. EPA/STRINGER PAP/EPA)
Ogromne zniszczenia w Afganistanie (fot. EPA/STRINGER PAP/EPA)

Co najmniej 1,5 tys. osób zginęło w trzęsieniu ziemi w Afganistanie, a ponad 2 tys. jest rannych. Ostatnie trzęsienie ziemi jest jednym z najtragiczniejszych w historii tego kraju.

Dramatyczne trzęsienie ziemi w Afganistanie. Już prawie 1 tys. ofiar śmiertelnych

Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi we wschodnim Afganistanie wzrosła do co najmniej 950 – poinformowało tamtejsze centrum do spraw...

zobacz więcej

Szef afgańskiej delegacji Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca Necephor Mendi powiedział w telewizji Al Dżazira, że akcja ratunkowo-poszukiwawcza jest utrudniona, a liczba ofiar może wzrosnąć.

– Tak, jest ciężko. Wczoraj nasz zespół dotarł do stolicy prowincji Paktika, ale nie mógł przystąpić do działań z powodów logistycznych. Padało, więc nie mogliśmy ruszyć – wyjaśnił.

Zapowiedział, że jego zespół będzie szukać sposobów na dostarczenie niezbędnej pomocy.

– To zajmie trochę czasu. To amatorski wyścig z czasem, by uratować ludzi. Robimy wszystko, by pomoc dotarła jak najszybciej – zapewnił.

Necephor Mendi dodał, że trzęsienie ziemi tylko pogłębi kryzysy humanitarny i gospodarczy w Afganistanie. Dlatego zaapelował o międzynarodowe wsparcie. Powiedział, że poszkodowani najpilniej potrzebują żywności i leków.

Bilans ofiar trzęsienia ziemi w Pakistanie i Afganistanie wciąż rośnie. Zginęło 300 osób, szpitale pełne rannych

W trzęsieniu ziemi, które nawiedziło w poniedziałek Azję Południową, zginęło blisko 300 osób, głównie w Pakistanie i Afganistanie. Prawdopodobnie...

zobacz więcej

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,9 nawiedziło wschodni Afganistan. Największe zniszczenia i najwięcej ofiar śmiertelnych zgłoszono w prowincji Paktika. Szacuje się, że wstrząs zniszczył około 2 tys. domów, a brak sprzętu i ratowników utrudnia akcję ratunkowo-poszukiwawczą.

Talibowie zaapelowali o międzynarodową pomoc. Zapowiedziały ją już Japonia, Chiny, Stany Zjednoczone czy Unia Europejska i ONZ. USA są w kontakcie z organizacjami humanitarnymi, które działają w Afganistanie i są dotowane przez amerykański rząd.

Trzęsienie ziemi odczuło 119 mln osób w Afganistanie - w tym stolicy Kabulu, Pakistanie - m.in. w stolicy Islamabadzie i Indiach. Było to trzecie najtragiczniejsze w skutkach trzęsienie ziemi w historii Afganistanu i jeden z najbardziej śmiertelnych wstrząsów w XXI wieku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej