RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowy sondaż. Ziobro i Bielan potrzebują PiS, a Nowoczesna – PO

Zbigniew Ziobro i Adam Bielan (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)
Zbigniew Ziobro i Adam Bielan (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się już teraz, nie byłoby przełomu, bo większość głosów przypadłaby PiS. Jednak ani Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, ani Partia Republikańska Adama Bielana bez PiS nie wejdą do parlamentu. Tak samo Nowoczesna bez PO – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla „SE”.

Radni Solidarnej Polski krytykują Trzaskowskiego. „Nie wywiązał się z obietnic”

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie realizuje większości obietnic dotyczących inwestycji w stolicy. Tłumaczy się brakiem pieniędzy, a...

zobacz więcej

Badanie pokazuje, że gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę, Zjednoczona Prawica uzyskałaby 35,28 proc. głosów, Koalicja Obywatelska – 23,88 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni 13,68 proc.

Na Lewicę-Wiosnę, SLD i Razem oddałoby swój głos 10,68 proc. badanych, a na PSL 6,63 proc. Próg wyborczy przekroczyłaby jeszcze Konfederacja, która mogłaby liczyć na 5,97 proc. poparcia.

Sondaż ukazuje, jak rozłożyłyby się głosy wyborców poszczególnych partii politycznych. Największe poparcie uzyskałoby PiS, na które zagłosowałoby 34,19 proc. ankietowanych. Na kolejnym miejscu znalazłoby się PO z 22,53-proc. poparciem. Na Polskę 2050 Szymona Hołowni oddałoby swój głos 14,06 proc. respondentów, na Lewicę–Wiosnę, SLD, Razem – 9,77 proc., na PSL – 6,56 proc., a na Konfederację – 6,06 proc.

Głos na Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry chce oddać 1,59 proc. badanych, a na Partię Republikańską Adama Bielana – 0,37 proc. To mniej niż na Porozumienie Jarosława Gowina, które zyskało w badaniu 0,99 proc. poparcia.

Z kolei Nowoczesna zgodnie z sondażem mogłaby liczyć na 0,69 proc. głosów.

Badanie Instytutu Badań Pollster dla „SE” wykonano w dniach 21–22 czerwca 2022 r. w grupie 1011 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej