RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Szykujemy się na to od kilkudziesięciu lat”. Fiński generał odpowiada Rosji

Finlandia jako jeden z nielicznych europejskich krajów nie zniosła zasadniczej służby wojskowej (fot. Jonas Gratzer/Getty Images)
Finlandia jako jeden z nielicznych europejskich krajów nie zniosła zasadniczej służby wojskowej (fot. Jonas Gratzer/Getty Images)

Mój kraj od kilkudziesięciu lat szykuje się na odparcie rosyjskiego ataku. Jeśli do tego dojdzie, stawimy twardy opór – powiedział w środę dowódca fińskiej armii gen. Timo Kivinen.

Finlandia przygotowuje się na ataki Rosji. Boją się „polskiego scenariusza”

Rząd Finlandii zdecydował się podwoić liczbę przeszkolonych do pracy w straży granicznej. Nowi funkcjonariusze zostaną skierowani głównie na...

zobacz więcej

– Finlandia od dziesięcioleci przygotowuje się do rosyjskiego ataku i jest gotowa stawić opór, jeśli do niego dojdzie – powiedział generał Kivinen w rozmowie z Agencją Reutera.

Kivinen podkreślił między innymi, że jego kraj systematycznie rozwija zdolności obronne „specjalnie dla tego typu operacji wojskowych, które są prowadzone na Ukrainie, z masowym wykorzystaniem siły ognia, sił pancernych i lotnictwa”.

Jak informuje Reuters licząca 5,5 milionów mieszkańców Finlnadia może wystawić armię liczącą 280 tysięcy żołnierzy z 870 tysięcy wyszkolonych rezerwistów. W Finlandii wciąż obowiązuje zasadniczna służba wojskowa dla mężczyzn.

Rosja napadła na Ukrainę. Finlandia i Szwecja chcą do NATO


Finlandia wraz ze Szwecją zgłosiły swoją akcesję do NATO po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę.

W maju rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że „przystąpienie Finlandii do NATO zagrozi Rosji”. – Kolejne rozszerzenie NATO nie sprawi, że nasz kontynent stanie się bardziej stabilny i bezpieczny – dodał.

Powiedział też, że Rosja przeprowadzi specjalną analizę, „aby wypracować środki niezbędne do zapewnienia jej bezpieczeństwa”.

Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.

Polacy są gotowi wesprzeć Szwecję i Finlandię [SONDAŻ]

68 proc. badanych jest skłonnych udzielić pomocy Szwecji i Finlandii do momentu, gdy uzyskają członkostwo w NATO – wynika z sondażu IBRIS dla...

zobacz więcej

Finlandia kontra ZSRS. Wojna zimowa i wojna kontynuacyjna


Finlandia dwukrotnie toczyła wojnę ze ZSRS. Pierwszy konflikt zwany wojną zimową (30 listopada 1939 r. – 13 marca 1940 r.) zakończył się sukcesem Finów, którzy, chociaż stracili część terytorium, to odparli znacznie liczniejsze oddziały czerwonoarmistów.

Z kolei trzy dni po rozpoczęci agresji Niemiec na ZSRS latem 1941 r., Sowieci zbombardowali fińskie miasta i lotniska. W efekcie Finlandia wypowiedziała wojnę ZSRS i odzyskała część zajętej podczas wojny zimowej Karelii.

Konflikt przeszedł do fazy zamrożonej. Dopiero latem 1944 roku w wyniku sowieckiego natarcia Finowie zostali wyparci z linii Mannerheima oraz portu Viipuri. Armia Czerwona nie przełamała jednak całkowicie obrony i nie weszła w przestrzeń operacyjną Finlandii.

Tzw. wojna kontynuacyjna zakończyła się rozejmem moskiewskim podpisanym 19 września 1944 roku.

Finlandia została zobowiązana do zrzeczenia się części Karelii i Salli, a także niektórych wysp Zatoki Fińskiej. Ponadto nowe zawieszenie broni oddawało również miasto Petsamo Związkowi Radzieckiemu, a następnie Finlandia została zmuszona do wydzierżawienia półwyspu Porkkala na okres pięćdziesięciu lat (ostatecznie obszar został zwrócony pod kontrolę rządu fińskiego po odwilży chruszczowowskiej w 1956 roku). Do tego Finowie musieli zapłacić reparacje wojenne. Jako jedyny kraj wywiązali się ze zobowiązań, które określał pokój paryski zawarty w 1947 roku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej