RAPORT

Wojna na Ukrainie

Radni Solidarnej Polski krytykują Trzaskowskiego. „Nie wywiązał się z obietnic”

Zdaniem części radnych Warszawy Rafał Trzaskowski nie wywiązał się z większości obietnic przedwyborczych (fot. PAP/Piotr Nowak)
Zdaniem części radnych Warszawy Rafał Trzaskowski nie wywiązał się z większości obietnic przedwyborczych (fot. PAP/Piotr Nowak)

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie realizuje większości obietnic dotyczących inwestycji w stolicy. Tłumaczy się brakiem pieniędzy, a tymczasem ubiegłoroczny budżet jest dużo większy niż ten z 2015 r. – ocenili politycy Solidarnej Polski.

Mieszkańcy Warszawy przeciwko Trzaskowskiemu. Zorganizowali kolejny protest

W miejscu, gdzie znajdują się dzikie łąki i można spotkać czaple czy orły, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił stworzyć park....

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej na dzień przed sesją Rady Warszawy, która będzie obradowała nad absolutorium wykonania budżetu, politycy Solidarnej Polski podsumowali realizację obietnic inwestycyjnych składanych przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Wiceminister sprawiedliwości i były radny Warszawy Sebastian Kaleta podkreślił, że od wielu miesięcy Rafał Trzaskowski skarży się, że Warszawa ma za mało środków. Powiedział, że w 2015 roku Warszawa miała budżet w wysokości 14 mld złotych, z czego 7,3 mld były to dotacje, subwencje, przychody z budżetu państwa lub podatku PIT i CIT. Z kolei w 2021 roku budżet Warszawy wyniósł 21,5 mld zł, z czego niemal 14 mld to subwencje rządowe, PIT i CIT. Wysokość dotacji i subwencji zatem podwoiła się.

Dotacje i subwencje, wpływy z PIT i CIT – kontynuował Kaleta, stanowią 65 procent dochodów Warszawy. To oznacza, że stolica może liczyć na niesłychane środki dzięki rządowi Zjednoczonej Prawicy - ocenił.

Z obliczeń polityka wynika, że wraz z wcześniejszym dofinansowaniem rządowym Warszawa otrzymała już niemal 300 milionów złotych i jest największym beneficjentem programu Polski Ład.

W kółko ci sami wygrywają przetargi w Warszawie. Będą dymisje

Grupa kilku firm zmonopolizowała zamówienia publiczne w Warszawie. Media opisały sprawę, ale ratusz Rafała Trzaskowskiego zapewniał, że wszystko...

zobacz więcej

Podkreślił ponadto, że dzięki finansowaniu z budżetu państwa w Warszawie już ukończono lub obecnie realizuje się inwestycje na łączną kwotę ponad 3 mld. zł. Najdroższą był tunel pod Ursynowem, który służy warszawiakom.

– Trzaskowski robi za mało, jego obietnice pozostały w dużej mierze na papierze – powiedział Kaleta.

CZYTAJ TAKŻE: 100 mln dla stolicy z rządowego programu

Niezrealizowane obietnice Trzaskowskiego. Radni wyliczają


Radny z Targówka Cezary Wąsik wśród niezrealizowanych obietnic składanych jeszcze przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, wymienił m.in. obwodnicę śródmiejskiej na Pradze, linię tramwajową wzdłuż ul. Modlińskiej, a także na zieloną Białołękę i Gocław.

– To nie jest tylko problem niespełnionych obietnic. (…) W Warszawie nikt nie panuje nad procesem inwestycyjnym – ocenił.

Radny z Pragi Północ Ernest Kobyliński przypomniał, że wśród obiecanych, a niezrealizowanych inwestycji w jego dzielnicy jest basen przy ul. Namysłowskiej, rewitalizacja Placu Hallera, a nawet całej Pragi Północ. Podkreślił, że tymczasem realizuje się budowę kładki przez Wisłę i obiecuje park na Golędzinowie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej