RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Obrazy jak na zamówienie Goebbelsa”. Skandal na wystawie Documenta w Kassel

Przedmiotem kontrowersji jest m. in. obraz „Guernica Gaza” (fot.Thomas Lohnes/Getty Images)
Przedmiotem kontrowersji jest m. in. obraz „Guernica Gaza” (fot.Thomas Lohnes/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Na wystawie Documenta w Kassel w Niemczech pokazano obrazy, które spotkały się z krytyką za antysemicką wymowę. Izraelskie media domagają się zwolnienia minister kultury Claudii Roth, a ta żąda wyjaśnień od artystów.

„Braterski sojusz między Moskwą a Berlinem”. IPN przygotował spot

W językach ukraińskim i rosyjskim ukazał się w poniedziałek, na stronach IPN, spot edukacyjny „1941: Wojna dwóch totalitaryzmów”. Publikacja...

zobacz więcej

Przedmiotem kontrowersji jest między innymi obraz indinezyjskiego koelktywu Taring Padi. „Pod spojrzeniem czaszki z przekrwionymi oczami widać apokaliptyczną scenę wojny domowej, wypełnioną demonstrantami, diabłami, aniołami i policjantami. W tłumie ludzi dwie postacie rzucają się w oczy. Jest to świnia w hełmie z napisem «Mosad» (nazwa izraelskiego wywiadu zagranicznego – przyp. red.) i z czerwoną chustą z gwiazdą Dawida na szyi. Kolejna postać to ortodoksyjny Żyd z kłami i runami SS na kapeluszu" – tak opisywał obraz kolektywu w poniedziałek dziennik „Sueddeutsche Zeitung” (SZ).

Niemiecka gazeta „Juedische Allgemeine” żąda rezygnacji minister kultury Claudii Roth. W opublikowanym w środę tekście czytamy, że „ministerstwo należy powierzyć komuś, kto wiarygodnie przeciwstawia się nienawiści do Żydów”.

Rosjanie wystawili list gończy za twórcą serii „Metro”

MSW Rosji wysłało list gończy za znanym pisarzem Dmitrijem Głuchowskim, który od początku inwazji na Ukrainę wypowiadał się publicznie przeciwko...

zobacz więcej

Minister kultury Claudia Roth chce wyjaśnień


– Powtarzam: godność ludzka, ochrona przed antysemityzmem, a także przed rasizmem i wszelkimi formami wrogości są podstawą naszego współistnienia, i tu także wolność artystyczna znajduje swoje granice – powiedziała w rozmowie z „SZ” minister kultury Claudia Roth. Organizatorzy Documenta muszą „natychmiast wyjaśnić to kuratorom i artystom oraz wyciągnąć odpowiednie konsekwencje”.

Już wcześniej pojawiały się oskarżenia pod adresem kolektywu kuratorskiego Ruangrupa o antysemityzm i zbyt bliskie związki z antyizraelskim ruchem BDS. W tygodniach poprzedzających otwarcie wystawy organizatorzy Documenta zapewniali jednak, że nie dopuszczą do antysemityzmu. „To, że Izraelczycy mają być nowymi nazistami, widać także na innych obrazach” - zauważa z kolei portal tygodnika „Spiegel”. Na przykład seria obrazów zatytułowana „Guernica Gaza”, w której malarz Mohammed Al Hawajri „łączy bombardowanie hiszpańskiego miasta Guernica podczas hiszpańskiej wojny domowej przez niemieckich pilotów Legionu Condor z atakiem armii izraelskiej na Gazę. Izrael jako nowe nazistowskie Niemcy? To jest antysemityzm, bez względu na to, jaką definicję antysemityzmu się zastosuje”.

Film o zabójstwie Grzegorza Przemyka nagrodzony w Nowym Jorku

Główne nagrody 17. Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku „Ponad granicami” im. Krzysztofa Kieślowskiego otrzymała fabuła „Żeby nie było śladów”...

zobacz więcej

Centralna Rada Żydów „ubolewa nad antysemityzmem artystów”


Centralna Rada Żydów w Niemczech „w równym stopniu ubolewa nad antysemityzmem artystów i brakiem odpowiedzialności organizatorów wystawy, który tu wychodzi na jaw”. „Dyrekcja Documenta zapewniła, że na wystawie nie będzie antysemityzmu” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na stronie Rady. – Nie ma znaczenia, skąd pochodzą artyści, którzy szerzą antysemityzm - podkreślił przewodniczący Rady Josef Schuster.

Redaktor naczelny dziennika „Bild” Johannes Boie pisał w poniedziałek w komentarzu, że Documenta to „najważniejsza impreza artystyczna w Niemczech. Przyjeżdża prezydent federalny, tysiące gości, cały świat patrzy. A na ścianie wisi tym razem obraz, który przedstawia Żydów jako potwory. (...) Istnieją też inne obrazy, które wyraźnie nawołują do nienawiści wobec Żydów”.

Boie zauważa, że „na największej w kraju wystawie sztuki wiszą obrazy, jakby zamówione przez Goebbelsa. W roku 2022”.

„Czy nie zgodziliśmy się kiedyś, że w tym kraju nie powinno być już więcej nienawiści do Żydów?” – pyta Boie. „Nieważne, czy to muzułmanie nienawidzą Żydów, prawicowcy czy - jak w Kassel – lewicowcy. Niezależnie od tego, czy sprawcami są imigranci, goście czy ludzie, którzy mieszkają tu od zawsze” – podkreśla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej