RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Chin mówi językiem Kremla. Wini NATO za wojnę na Ukrainie

Słowa Xi Jinpinga zostały odczytane jako poparcie Rosji (fot.  Kremlin Press Office / Handout/Anadolu Agency via Getty Images)
Słowa Xi Jinpinga zostały odczytane jako poparcie Rosji (fot. Kremlin Press Office / Handout/Anadolu Agency via Getty Images)

Prezydent Chin Xi Jinping, który w środę wygłosił online przemówienie przed rozpoczęciem w Pekinie szczytu państw BRICS, oznajmił, że za wojnę na Ukrainie odpowiada „rozszerzanie sojuszy militarnych”. Przy czym Jinping używa określenia „kryzys” Jak komentuje AFP, „chiński przywódca udzielił w ten sposób poparcia Rosji”.

Rosyjskie barbarzyństwo. Pociski kasetowe spadły na plażę pełną dzieci

Rosjanie ostrzelali pociskami kasetowymi plażę w miejscowości Czasiw Jar w obwodzie donieckim – przekazał szef władz obwodu Pawło Kyryłeko. Zginęła...

zobacz więcej

Xi wystąpił podczas wideokonferencji poprzedzającej szczyt BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki), który rozpocznie się w czwartek. AFP przypomina, że trzy spośród tych państw – Chiny, Indie i RPA - wstrzymały się od głosowania nad rezolucją ONZ potępiającą inwazję Rosji na Ukrainę.

Chiński przywódca oznajmił, że historia wojen światowych i zimnej wojny „dowodzi, iż konfrontacja między blokami hegemonicznymi nie przynosi pokoju, lecz jedynie konflikty i wojnę”.

– Kryzys na Ukrainie jest kolejnym sygnałem alarmowym dla świata: ślepa wiara w siłę, rozszerzanie sojuszy militarnych i zabieganie o własne bezpieczeństwo ze szkodą dla innych krajów nieuchronnie prowadzą do impasu w kwestii bezpieczeństwa – powiedział Xi podczas konferencji, w której wziął też udział online prezydent Rosji Władimir Putin.

Xi: Nasza współpraca z Rosją umacnia się


W ubiegłym tygodniu Xi wygłosił online przemówienie podczas dorocznego międzynarodowego forum ekonomicznego w Petersburgu i ocenił, że współpraca chińsko-rosyjska umacnia się, a w najbliższych miesiącach można liczyć na rekordową wymianę handlową między obydwoma krajami. Prezydent Chin dodał, że współpraca chińsko-rosyjska ma dobrą dynamikę i przypomniał o wizycie, jaką rosyjski prezydent złożył w Chinach na początku lutego.

Przeczytaj także: Biden ostrzega Chiny. „Narażą na ryzyko relacje handlowe z Zachodem”

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej