RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sekretarz stanu we francuskim rządzie oskarżana o gwałt. Ruszyło śledztwo

Francuska sekretarz stanu Chrysouli Zacharopoulou (fot. Antoine Gyori/ Corbis via Getty images)
Francuska sekretarz stanu Chrysouli Zacharopoulou (fot. Antoine Gyori/ Corbis via Getty images)

Paryski prokurator wszczął dochodzenie w sprawie zarzutów o gwałt wobec francuskiej sekretarz stanu Chrysouli Zacharopoulou w rządzie powołanym 20 maja przez Emmanuela Macrona – podają francuskie media, powołując się na prokuraturę. Na polityk wpłynęły dwie skargi.

Sprzeciw wobec nominacji ministra oskarżanego o gwałty. Premier Francji niewzruszona

Nowy rząd premier Elisabeth Borne przechodzi pierwszy kryzys polityczny z powodu nominacji Damiena Abada na ministra ds. społecznych i osób...

zobacz więcej

Śledztwo ruszyło po wpłynięciu 25 maja i 16 czerwca dwóch zarzutów o gwałt wobec Zacharopoulou – dowiedziała się agencja informacyjna AFP od biura oskarżyciela publicznego w Paryżu. Wstępne czynności dochodzeniowe podjęto 27 maja.

Kim jest Chrysoula Zacharopoulou?


Pochodząca z Grecji Zacharopoulou 22 maja została powołana na stanowisko sekretarza stanu ds. rozwoju, frankofonii i współpracy międzynarodowej przy minister ds. Europy i ds. zagranicznych Catherine Colonny w nowym rządzie premier Elizabeth Borne. Należy do partii Republika Naprzód (La République en Marche). Z Francją zawodowo jest związana od 2007 roku.

Pełni też dziewiątą już kadencję parlamentarną w PE. Jako eurodeputowana pracowała m.in. w Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia oraz w Komisji Specjalnej ds. Pandemii COVID-19. 46-letnia Zacharopoulou ukończyła wcześniej studia medyczne w Rzymie; specjalizowała się w chirurgii i ginekologii. Jako lekarz pracowała w Strabsourgu i w podparyskim Saint-Mandé.

Zobacz także: Skandale seksualne w dwóch prestiżowych instytucjach kultury i edukacji


Według francuskiego tygodnika „Marianne”, jeden z zarzutów dotyczy czynów wobec dorosłej kobiety, których Zacharopoulou miała się dopuścić w 2016 roku w trakcie wykonywania przez nią zawodu ginekologa.

Francja: żandarmi nachodzili 18-latkę, bo zapytała Macrona o gwałt

Choć po weekendzie Francja żyje głównie wynikami I tury wyborów parlamentarnych, nie milkną echa wizyty prezydenta Emmanuela na południu kraju,...

zobacz więcej

Jak podaje agencja Reutera, służby prasowe polityk nie odpowiedziały na razie na prośby o komentarz.

Jak zaznaczają francuskie media, kilku ministrów zostało oskarżonych o przemoc seksualną, m.in. minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin. Przedstawiony mu zarzut o gwałt początkowo odrzucono, po czym ponownie otwarto dochodzenie, ale prokurator wniósł o umorzenie postępowania na początku 2022 roku.

Niedawno również nowy minister do spraw solidarności i osób niepełnosprawnych Damien Abad został oskarżony o gwałt przez dwie kobiety. Prokuratura w Paryżu poinformowała jednak, że „na tym etapie” nie wszczyna wstępnego dochodzenia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej