RAPORT

Wojna na Ukrainie

Miejsce kaźni tysięcy polskich patriotów zostanie uratowane [WIDEO]

Jeden z najważniejszych zabytków Poznania – XIX-wieczny Fort VII – odzyskuje dawny wygląd. Właśnie zakończył się pierwszy etap jego renowacji. Odnowiono prochownię, kaponiery oraz remizy służące działom artylerii. Zwiedzający będą mogli je oglądać od połowy lipca – informuje TVP3 Poznań.

Zmarł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Uratował 53 osoby

Józef Walaszczyk, najstarszy polski Sprawiedliwy, zmarł 20 czerwca w wieku 102 lat – poinformował Instytut Pamięci Narodowej. Józef Walaszczyk w...

zobacz więcej

Każdy metr i każda cegła są tutaj świadkami męczeństwa tysięcy osób – więźniów Fortu VII. Miejsca w nim dotąd niedostępne, przez lata popadające w ruinę, ocalono od zapomnienia.

– Od powojennych czasów pierwszych raz udostępniamy to miejsce, w którym jeszcze parę lat temu lała się na głowę woda. Roślinność, która tutaj szalała, rozsadzała mury. Tutaj naprawdę było przerażająco – mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

Świadectwo historii


Odrestaurowano również między innymi remizy artyleryjskie, stanowiska armat oraz prochownie. Podczas prac z pieczołowitością zabezpieczono ślady historii jak napisy wyryte przez więźniów na murach.

– Dla wielu naszych rodaków historia nie jest pierwszoplanowym elementem zainteresowania, ale myślę, że trzeba podejmować wysiłki, by informacja o tego rodzaju obiektach historii, często tragicznej, docierała do jak największego grona osób – podkreśla marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Fort VII był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym utworzonym na okupowanych ziemiach polskich. Więźniami KL Posen byli między innymi powstańcy wielkopolscy. Okupanci dopuszczali się niewyobrażalnego okrucieństwa. Osadzonych mordowano przy ścianie śmierci. To tu po raz pierwszy użyto gazu do masowego mordowania ludności cywilnej.

Wartość inwestycji, która ma na celu należyte upamiętnienie tamtej kaźni, wyniosła 24 mln złotych. Pierwsze efekty prac mieszkańcy będą mogli zobaczyć w drugiej połowie lipca.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej