
Parlament Europejski wycofał skargę z unijnego Trybunału Sprawiedliwości na Komisję Europejską za niestosowanie mechanizmu warunkowości, uzależniającego wypłatę funduszy od kwestii praworządności. Skarga PE była wymierzona w Polskę i Węgry.
W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski wezwał Radę UE, by nie zatwierdzała polskiego Krajowego Planu Odbudowy o wartości 35,4 mld...
zobacz więcej
Europarlament pozwał Komisję pod koniec października ubiegłego roku, wcześniej kilkakrotnie deputowani przyjmowali rezolucje wzywające do uruchomienia mechanizmu warunkowości.
„Nasze służby prawne wniosły skargę przeciwko Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości za niestosowanie (...) rozporządzenia w sprawie warunkowości. Oczekujemy, że Komisja Europejska będzie działać w sposób konsekwentny i sprosta temu, co wyraziła przewodnicząca (Ursula) von der Leyen podczas naszej ostatniej dyskusji plenarnej na ten temat. Słowa trzeba zamienić w czyny” – pisał oświadczeniu ówczesny przewodniczący PE David Sassoli.
Komisja zwlekała, bo czekała na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości dotyczące zgodności z unijnym prawem – skargi złożyły Polska i Węgry. Oba kraje wysłały swoje pisma do TSUE w marcu 2021 roku. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Orzeczenie odrzucające skargi Trybunał w Luksemburgu opublikował w lutym.
– Mechanizm ten został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną w art. 7 TUE i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii, a także szanuje zasadę pewności prawa – uznali wówczas sędziowie TSUE.
Ponadto stwierdzili, że procedurę przewidzianą w przepisach można zainicjować tylko wtedy, gdy istnieją uzasadnione powody, by uznać nie tylko, że w danym państwie doszło do naruszeń zasad państwa prawa, ale przede wszystkim, że naruszenia te wpływają lub stwarzają poważne ryzyko wpływu – w sposób wystarczająco bezpośredni – na należyte zarządzanie finansami w ramach budżetu Unii lub na ochronę jej interesów państwowych.