RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent otworzył Kongres 590. Mówił, po co nam polityka spójności UE

Jako Polska jesteśmy w absolutnej czołówce, jeżeli chodzi o wykorzystanie funduszy europejskich na cele polityki spójności – powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w Warszawie 7. edycję Kongresu 590.

Davos: Trójmorze w centrum uwagi

zobacz więcej

Duda podkreślił, że Kongres zaistniał jako pomysł gospodarczy dla Polski niedługo po tym, jak pierwszy raz objął urząd prezydenta RP w 2015 r.

– Staliśmy się jakiś czas temu wszyscy członkami UE, otrzymaliśmy z UE fundusze spójności po to, by móc gonić szybciej, po to by wyrównać rozwój przede wszystkim infrastrukturalny – podkreślił Duda.

Dodał, że te środki służyły także stworzeniu przyjaznych warunków do prowadzenia biznesu.

– Szczycimy się my jako Polska, że na przestrzeni tych ostatnich dziesięcioleci, przede wszystkim ostatniego dwudziestolecia jesteśmy w absolutnej czołówce, jeżeli chodzi o wykorzystanie funduszy europejskich na cele polityki spójności – podkreślił prezydent.

Prezydent mówił, że celem Kongresu 590 od początku była odpowiedź na pytanie, jak ożywić polską gospodarkę, pokazać Polskę jako atrakcyjny kraj do inwestowania i jak uzyskać polityką a ambicjami rozwojowymi ludźmi biznesu. Zwrócił uwagę, że liczba 590 w nazwie kongresu odnosi się do pierwszych cyfr kodu produktów wyprodukowanych w Polsce.

Prezydent podsumował Kongres 590. „Rozmawiamy o partnerstwie z Japonią”

Tak zwana ściana wschodnia przez lata była zaniedbywana, my to przez ostatnie lata zmieniamy – mówił w piątek prezydent podczas wywiadu dla TVP...

zobacz więcej

Dodał, że kolejną ideą wprowadzoną w życie była współpraca w ramach Trójmorza m.in. na rzecz rozwoju infrastruktury w osi Północ-Południe.

Duda mówił, że państwa będące za Żelazną Kurtyną, w tym Polska, marzyły aby pod względem rozwoju i stopy życiowej dogonić Europę Zachodnią.

Kongres 590


Kongres 590 to cykliczne wydarzenie gospodarcze, w którym biorą udział przedstawiciele polskiego rządu, samorządu, biznesu, nauki, a także zagraniczni goście. Tematem wiodącym siódmej edycji będzie współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza.

W ciągu dwóch dni odbędzie się ponad 50 różnych debat i paneli dyskusyjnych. Eksperci i zaproszeni goście będą rozmawiać między innymi o kryzysie energetycznym wywołanym agresją Rosji na Ukrainę, inwestycjach w odnawialne źródła energii, cyberbezpieczeństwie i wymianie handlowej z krajami Trójmorza. Kongres jest też okazją do prezentacji dla firm.

Kongres 590 od początku odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej