RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szczepionki dla bardziej zagrożonych zakażeniem małpią ospą

Nie ma szczepionki bezpośrednio ukierunkowanej przeciwko małpiej ospie (fot. Fiona Goodall/Getty Images)
Nie ma szczepionki bezpośrednio ukierunkowanej przeciwko małpiej ospie (fot. Fiona Goodall/Getty Images)

Osobom z wyższym ryzykiem zakażenia małpią ospą, takim jakioraz biseksualiści, będą oferowane w Wielkiej Brytanii szczepionki przeciwko ospie prawdziwej – poinformowało BBC News.

Hiszpania będzie szczepić czwartą dawką przeciw COVID-19

Minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias zapowiedziała, że czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 zostanie objęta cała ludność, a szczepienie...

zobacz więcej

Nie ma szczepionki bezpośrednio ukierunkowanej przeciwko małpiej ospie, są jednak skuteczne nowej generacji preparaty przeciwko ospie prawdziwej o nazwie Imvanex. Właśnie te szczepionki, przeciwko ospie prawdziwej, decyzją Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI), mają być oferowane mężczyznom utrzymującym kontakty seksualne z mężczyznami oraz biseksualistom. Te osoby są najbardziej obecnie narażone na zakażenie małpią ospą.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) zaznacza, że szczepionki przeciwko ospie prawdziwej są skuteczne w zapobieganiu małpie ospy. Wynika to z tego, że wirusy wywołujące te choroby są ze sobą spokrewnione. A z badań wynika, że szczepionka przeciwko ospie prawdziwej w 85 proc. chroni przed tą chorobą.

W Wielkiej Brytanii 793 osoby zostały dotąd zakażone małpią ospą. Najczęściej są to mężczyźni utrzymujący kontakty seksualne z mężczyznami. Eksperci zaznaczają jednak, że małpia ospa nie jest chorobą przenoszoną drogą płciową.

Zwracają uwagę, że do zakażenia dochodzi zwykle na skutek bliskiego kontaktu z osobą zainfekowaną. A może do tego dojść podczas kontaktu seksualnego, kontaktu ze skórą osoby zakażonej, używania wspólnego ręcznika lub za pośrednictwem pościeli.

„Zwykłe przeziębienie” czy ciężki przebieg? Wiadomo, skąd różnice w objawach COVID-19

Nowe badania pozwoliły zidentyfikować ponad 1000 genów powiązanych z ciężkim przebiegiem COVID-19. O wynikach tych badań informuje pismo „Cell...

zobacz więcej

Na razie nie ma dużego ryzyka zakażenia w ogólnej populacji ani ciężkiego przebiegu choroby. Dr Mary Ramsay z Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia zaznacza, że większość zakażeń ma przebieg łagodny i tylko u niektórych osób może wystąpić ciężka postać tej choroby.

„Ważne jest zatem, by zaoferować szczepionkę najbardziej narażonym na infekcję grupom ludzi” – uważa.

Brytyjska specjalistka zaleca, by osoby, które zauważą u siebie objawy małpiej ospy, unikały bliskich kontaktów z innymi i jak najszybciej porozumiały się z lekarzem lub ośrodkiem zajmującym się zakażeniami.

Małpia ospa zwykle objawia się gorączką, bólami głowy i wysypką skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca jednak uwagę, że rejestrowane obecnie przypadki zakażenia wyróżniają się niewielką wysypką – może być zaledwie kilka takich zmian lub tylko jedna. Poza tym wysypka w okolicach narządów płciowych na ogół nie przenosi się na inne miejsca ciała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej