RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosja symuluje atak rakietowy na Estonię

Coraz więcej rosyjskich prowokacji (fot. Shutterstock/Karasev Viktor)
Coraz więcej rosyjskich prowokacji (fot. Shutterstock/Karasev Viktor)

Rosjanie symulują ataki rakietowe na terytorium Estonii – poinformował stały sekretarz MON Kusti Salm. Resort obrony uważa sytuację za poważną. We wtorek Estonia informowała, że rosyjski helikopter naruszył jej przestrzeń powietrzną.

Rosja zaatakuje Litwę? MON komentuje: art. 5 NATO działa

Na Morzu Bałtyckim co rusz są prowokacje rosyjskich myśliwców; mamy czas wojny i musimy być na to przygotowani – mówił w Polskim Radiu wiceminister...

zobacz więcej

Kusti Salm w rozmowie z fińską gazetą „Iltalehti” potwierdził doniesienia wywiadu NATO, że Rosja w ostatnich dniach symulowała ataki rakietowe na kraje bałtyckie. Salm potwierdził, że Rosjanie ćwiczyli atak na Estonię.

– Obecnie odbywają się ćwiczenia, w których Rosjanie symulują uderzenia rakietowe na terytorium Estonii – powiedział Salm. Według źródeł NATO atak symulowały rosyjskie śmigłowce.

Estońskie Ministerstwo Obrony uważa tę sytuację za bardzo poważną. – Rosjanie uważają, że nie zasługujemy na niezależność. Ich ostatnie operacje i komunikacja strategiczna potwierdzają ten wniosek – ostrzegł Salm.

Śmigłowce naruszyły przestrzeń powietrzną


Oprócz symulowanych ataków rakietowych, uzbrojone rosyjskie śmigłowce naruszały przestrzeń powietrzną państw bałtyckich.

Kiedy skończy się wojna? Ambasador Polski na Ukrainie komentuje

– Nie sądzę, żeby Ukrainę było stać na wieloletni konflikt, Rosję chyba też nie; będzie jeszcze wiele ofiar, wiele zbrodni, ale nie sądzę, żeby ten...

zobacz więcej

– Rosyjskie śmigłowce dokonały kilku wtargnięć na granicę. Nie były to statki oddalone o pięćdziesiąt kilometrów od wybrzeża ani samoloty znajdujące się w dużej odległości, lecz śmigłowce. Nie można przypadkowo przelecieć helikopterem nad granicą. W ostatnich dniach doszło do kilku takich incydentów – mówi Salm.

W jego ocenie „zadaniem NATO jest zagwarantowanie bezpieczeństwa każdemu obywatelowi, a struktury obronne muszą służyć odparciu potencjalnego wroga od pierwszej minuty i umożliwić Sojuszowi obronę każdego centymetra terytorium Estonii”.

Estonia poinformowała we wtorek, że rosyjski śmigłowiec MI-8 w sobotni wieczór wleciał w przestrzeń powietrzną Estonii w południowo-wschodniej części tego kraju w rejonie wsi Koidula, położonej tuż przy granicy z Rosją.

Jak podała armia Estonii, rosyjski helikopter znajdował się estońskiej przestrzeni powietrznej przez prawie dwie minuty, miał wyłączony transponder i nie utrzymał łączności radiowej z estońskimi służbami żeglugi powietrznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej