RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przydacz: Kwestię wycieczek młodzieży żydowskiej należy uregulować umową międzyrządową

Wycieczki do Polski to ważny element izraelskiej edukacji (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Wycieczki do Polski to ważny element izraelskiej edukacji (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Przy wznowieniu wycieczek młodzieży żydowskiej do Polski należy tę kwestię uregulować odpowiednią umową międzyrządową. Dziś kością niezgody jest obecność uzbrojonej ochrony izraelskiej – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Jasina: Udział uzbrojonych służb izraelskich podczas wycieczek młodzieży nie jest możliwy

Powrót do dotychczasowych zasad, m.in. wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich, nie jest możliwy – przekazał...

zobacz więcej

Ministerstwo uzasadniło swoją decyzję tym, że pojawiły się problemy, które uniemożliwiły właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży. Rzecznik MSZ Łukasz Jasina przekazał w minionym tygodniu, że powrót do dotychczasowych zasad, m.in. wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich, nie jest możliwy.

Przydacz powiedział w TVP1, że w ostatnim czasie z uwagi na pandemię nie odbywały się te wycieczki młodzieży żydowskiej do Polski.

– Uważamy, że przy wznowieniu tych wycieczek należy to uregulować odpowiednią umową międzyrządową tak, żebyśmy wiedzieli według jakiego szlaku organizować te wycieczki – powiedział wiceszef MSZ.

Wyjaśnił, że do tej pory takiej umowy nie było. – To jest wszystko realizowane na zasadzie pewnego uzusu przez ostatnie 30 lat, w latach 90. został wypracowany pewien scenariusz – zaznaczył Przydacz.

– Dziś tą kością niezgody największą jest obecność tej niesławnej ochrony izraelskiej, która z bronią przyjeżdża, ochrania młodych ludzi tworząc wrażenie jakby w Polsce groziło im jakieś śmiertelne niebezpieczeństwo (...). I taka młodzież wraca z przekonaniem do swojego domu, z takim negatywnym obrazem Polski, co oczywiście nie jest w naszym interesie – powiedział Przydacz.

Izrael: MSZ dziękuje polskim władzom za pomoc w ewakuacji Izraelczyków z Ukrainy

Izraelskie ministerstwo spraw zagranicznych, dziękując polskim władzom za pomoc w ewakuacji Izraelczyków z Ukrainy, zapowiedziało w sobotę jak...

zobacz więcej

Wiceszef MSZ podkreślił, że polska strona jest otwarta na rozmowę dla dobra stosunków polsko-izraelskich.

– My uważamy po pierwsze, że byłoby dobrze gdyby ta młodzież izraelska miała też kontakt z polską młodzieżą, żeby młodzi ludzie mogli się poznać. To jest dzisiaj standard, że młodzi ludzie ze sobą rozmawiają, wymieniają się doświadczeniami. Mogą też oczywiście rozmawiać o historii stosunków polsko-żydowskich, która nie jest ograniczona tylko do sześciu lat II wojny światowej, ale 600 lat. – powiedział Przydacz.

Dialog Polski z Izraelem


Podkreślił, że Polska nie ma w planach narzucania nauki o Holokauście. – Chcielibyśmy, żeby można było pokazać i młodzieży polskiej, i młodzieży izraelskiej cały kontekst relacji polsko-żydowskich – zaznaczył Przydacz.

Dodał, że w tym celu powstało m.in. warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej