RAPORT

Wojna na Ukrainie

Silne spadki cen na rynkach ropy z powodu obaw o recesję w USA

Ekonomiści przewidują recesję w USA (fot. Shutterstock/zhengzaishuru)
Ekonomiści przewidują recesję w USA (fot. Shutterstock/zhengzaishuru)

Na globalnych rynkach paliw ropa bardzo mocno tanieje w reakcji na nasilające się obawy inwestorów, że gospodarka Stanów Zjednoczonych może zmierzać w kierunku recesji – informują maklerzy.

Inflacja w USA osiągnęła najwyższy poziom od ponad 40 lat

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w maju o 1 proc. i w ujęciu rocznym osiągnął poziom 8,6 proc. – podało w piątek Biuro Statystyk...

zobacz więcej

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 105,84 USD, niżej o 3,36 proc. Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na VIII jest wyceniana po 111,18 USD za baryłkę, w dół o 3,03 proc. Inwestorzy są coraz bardziej zaniepokojeni perspektywą recesji w gospodarce USA po tym, jak amerykańska Rezerwa federalna podwyższyła na swoim ostatnim posiedzeniu stopy procentowe najmocniej od 1994 r.

Wielu znanych prezesów firm i ekonomistów – od prezesa Tesla Inc Elona Muska po ekonomistę Nouriela Roubini – ostrzegają przed rosnącym prawdopodobieństwem, że największa gospodarka świata wejdzie w recesję. W środę przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell ma zeznawać przez Kongresem USA na temat powstrzymania szalejącej w Stanach Zjednoczonych inflacji, która osiąga najwyższe poziomy od ponad 40 lat. Tymczasem administracja prezydenta Joe Bidena przygotowuje się do zintensyfikowania walki z wysokimi cenami paliw na amerykańskich stacjach benzynowych. Prezydent USA ma zaapelować do Kongresu o wprowadzenie „wakacji podatkowych" związanych z benzyną, której ceny w USA zbliżają się do rekordowych 5 USD za galon w czasie sezonu letnich wyjazdów, gdy popyt na benzynę mocno rośnie.

Źródła cytowane przez agencję Bloomberg podają, że w środę prezydent USA ma wystosować oświadczenie do amerykańskiego Kongresu w sprawie zawieszenia podatku na benzynę, który wynosi 18,4 centów na galon. Na razie nie wiadomo, jak długo miałaby potrwać taka „przerwa podatkowa”.

Rekordowa inflacja w USA i Europie. MFW pokazało, skąd się ona bierze

„Skutki wojny będą się rozprzestrzeniać daleko i szeroko” – piszą analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Podkreślają, że w Stanach...

zobacz więcej

Napięta sytuacja efektem pandemicznych restrykcji i wojny na Ukrainie


Koncern Exxon Mobil Corp. ostrzegł w tym tygodniu, że sytuacja na rynkach ropy jednak może pozostać napięta przez 3 do 5 lat, głównie z powodu niedoinwestowania od czasu rozpoczęcia pandemii Covid-19. „Firmy naftowe potrzebują wiele czasu, aby nadrobić zaległości w inwestycjach niezbędnych do zapewnienia wystarczającej podaży” – wskazał dyrektor generalny Exxon Darren Woods. Z kolei Vitol Group, największy na świecie niezależny trader na rynku ropy, zasygnalizował rosnący popyt na paliwa w Chinach.

Stratedzy Goldman Sachs Group Inc. wskazują na utrzymywanie się popytu na towary powyżej ich podaży. „Sytuacja na rynkach pozostaje napięta, nawet gdy słabnie tempo wzrostu gospodarczego” – piszą w rynkowej nocie wymieniając w tym kontekście m.in. na rynki ropy i podkreślając problem niedoinwestowania w branży naftowej.

Tymczasem dyrektor generalny kuwejckiej spółki naftowej Kuwait Petroleum Corp. Szejk Nawaf Al-Sabah ocenił w Blooomberg TV przy okazji Qatar Economic Forum, że „premia wojenna” w związku z wojną Rosji na Ukrainie wynosi ok. 30 USD na baryłce ropy. „W tej chwili oceniam premię wojenną w cenie ropy na ok. 30 USD” – powiedział szef Kuwait Petroleum Corp. Dodał, że coraz więcej nabywców z Europy zwraca się o większe dostawy rafinowanej ropy z jego kraju.

Ceny ropy wzrosły w tym roku o prawie 50 proc. głównie z powodu następstw rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się prawie 4 miesiące temu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej