RAPORT

Wojna na Ukrainie

Paliwowy gigant inwestuje w LNG z Kataru. Projekt wart blisko 30 mld dolarów

Nowe dostawy gazu LNG z Kataru mają popłynąć w 2026 roku (fot. Shutterstock/Nicola Pulham, zdjęcie ilustracyjne)
Nowe dostawy gazu LNG z Kataru mają popłynąć w 2026 roku (fot. Shutterstock/Nicola Pulham, zdjęcie ilustracyjne)

Exxon Mobil zainwestuje w wart 29 mld dolarów projekt North Field East, który ma zwiększyć eksport gazu LNG z Kataru. Umowę w tej sprawie spółka Qatar Energy podpisała z amerykańskim gigantem paliwowym we wtorek. Rozbudowa zwiększy zdolności produkcyjne Kataru w zakresie skroplonego gazu ziemnego z 77 do 110 mln ton rocznie.

„Ograniczyć zużycie do absolutnego minimum”. Niemcy mają poważny problem z gazem

Niemiecki rząd wezwał firmy i gospodarstwa domowe do ograniczenia zużycia gazu do absolutnego minimum. To efekt ograniczenia przez Rosję dostaw...

zobacz więcej

Inwestycja ma kluczowe znaczenie szczególnie teraz, gdy na całym świecie rośnie popyt na gaz inny niż rosyjski. Od maja Gazprom wstrzymuje dostawy do kolejnych europejskich odbiorców, co szczególnie na Starym Kontynencie winduje ceny gazu.

Szansa na uniezależnienie gazowe od Rosji?


Katar jest jednym z niewielu krajów, które mogą w znacznym stopniu zastąpić rosyjskie dostawy – wskazuje Bloomberg. Warunkiem jest jednak zwiększenie mocy, dzięki którym zacznie płynąć dodatkowy gaz.

W ramach wtorkowej umowy Exxon Mobil obejmie 6,25 proc. udziałów w projekcie North Field East, największym przedsięwzięciu w branży gazowej, który ma rozpocząć działalność w 2026 r.

W projekt włączyły się już inne firmy, jak ConocoPhillips, TotalEnergies i Eni SpA. Utworzą one spółkę joint venture, w której Exxon będzie posiadał 25 proc. udziałów. – North Field East pomoże zrównoważyć światowe rynki – podkreśla dyrektor generalny amerykańskiego koncernu Darren Wods podczas uroczystego podpisania umowy w Doha. North Field East to największe złoża gazu na świecie, które Katar dzieli z Iranem.

Katar już planuje drugą fazę gazowej ekspansji – tym razem North Field South, które pozwoli zwiększyć produkcję LNG do 126 mln ton rocznie.

Zobacz także: Niemcy i Holandia stawiają na węgiel. „To była ekościema. Zawieśmy ETS!”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej