RAPORT

Wojna na Ukrainie

Suski o próbie zablokowania budowy ogrodzenia: Rosyjska agentura wpływu

W Polsce stała się rzecz, która budzi zdziwienie, że część polskich elit, część polskich obywateli wystąpiła przeciwko bezpieczeństwu naszego kraju. I to jest niewątpliwy sukces Putina – mówił w programie „#Jedziemy” poseł PiS Marek Suski, komentując próby zablokowania budowy ogrodzenia na granicy z Białorusią.

Białorusini skatowali migrantów. Wstrząsające nagranie z granicy [WIDEO]

Białoruscy pogranicznicy brutalnie pobili kilku migrantów z Kuby na granicy z Polską. Funkcjonariusze reżimu Aleksandra Łukaszenki wypychali ich na...

zobacz więcej

Marek Suski w TVP Info podkreślał, że decyzja o budowie ogrodzenia na granicy z Białorusią „była w 100 proc. słuszna”. Polityk podkreślał, że przeciwko Polsce i Europie prowadzona była wojna hybrydowa przez Rosję za pośrednictwem Białorusi.

To było przygotowanie do tej agresji na Ukrainę, próba demontażu bezpieczeństwa Polski. Na szczęście się to nie udało – ocenił parlamentarzysta.

Dodał, że Rosją osiągnęła jednak „pewne sukcesy”. – Bo w Polsce stała się rzecz, która budzi zdziwienie, że część polskich elit, część polskich obywateli wystąpiła przeciwko bezpieczeństwu naszego kraju. I to jest sukces Putina niewątpliwy – wskazywał Suski.

Przyznał jednocześnie, że w Polsce nadal funkcjonuje rosyjska agentura wpływu.

– Po 1989 r. wyszła z Polski armia rosyjska, ale cała siatka agentów pozostała. Te wpływy zawsze były przez Rosję w Polsce utrzymywane. Nie ma się co dziwić, że mamy sytuację, w której rosyjskie interesy są w Polsce eksponowane – mówił, wskazując na przeciwników budowy zapory granicznej.

Donald Tusk mówił, że zapora nigdy nie powstanie. Minął się z prawdą

Szykując się do inwazji na Ukrainę służby Rosji i Białorusi próbowały wywołać kryzys migracyjny. Aby temu zapobiec, PiS zapowiedziało budowę...

zobacz więcej

– Smutne jest, że zdarzają się również wśród polityków osoby, które wyrażają poglądy i interesy rosyjskie wprost – dodał Marek Suski.

Trwają odbiory techniczne ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje SG, przęsła ustawione są na długości ok. 150 km (łącznie zapora ma mieć 186 km).

Praktycznie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy, a wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca. Do końca trzeciego kwartału tego roku ma być gotowa również tzw. zapora elektroniczna, czyli wyposażenie ogrodzenia w sieć czujników i kamer.

W siedzibie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku powstanie centrum nadzoru działające w oparciu o tę barierę elektroniczną, które będzie zbierać informacje i przekazywać je do placówek, aby reagowały na konkretne sytuacje na granicy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej