RAPORT

Tusk kontra Tusk

Susza i 40-stopniowe upały we Włoszech. „Rolnictwo zostało rzucone na kolana”

Ponad 40-stopniowe upały w południowo-wschodnich Włoszech (fot.  Mauro Ujetto/NurPhoto via Getty Images)
Ponad 40-stopniowe upały w południowo-wschodnich Włoszech (fot. Mauro Ujetto/NurPhoto via Getty Images)

Ponad 40–stopniowe upały zapowiedzieli meteorolodzy na środę i czwartek dla południowo–wschodnich Włoch, przede wszystkim Apulii. Skwar dotknie też Sardynię. Ma to być kulminacja następnej fali gorąca nękającej kraj. Z każdym dniem pogarsza się kryzys z powodu suszy.

Upały niczym w pełni lata. We Włoszech w pięciu miastach najwyższy stopień alarmu

Trzeci, najwyższy stopień alarmu z powodu upału obowiązuje w niedzielę w pięciu miastach we Włoszech: Rzymie, Perugii, Campobasso, Frosinone i...

zobacz więcej

Według prognoz wysokie w całych Włoszech temperatury spadną dopiero w sobotę o 3–4 stopnie. Szybko jednak zaczną znowu rosnąć.

Kolejne fale gorąca wywołują niepokój w związku z coraz bardziej dotkliwą suszą, zwłaszcza na północy. W Lombardii kończy się woda dla rolnictwa – poinformowano podczas obrad władz regionalnych.

Władze wielu regionów zapowiedziały, że zwrócą się do rządu Mario Draghiego o ogłoszenie stanu kryzysowego z powodu suszy, bo to zapewni im wsparcie Obrony Cywilnej i umożliwi podjęcie decyzji o racjonowaniu wody, gdy zajdzie taka potrzeba. Za pilne zadanie uznano zapewnienie jej gospodarstwom domowym i rolnictwu.

„Rolnictwo zostało rzucone na kolana” – alarmuje ekonomiczny dziennik „Il Sole–24 Ore”. Jak informuje gazeta, „na północy Włoch panuje wielkie pragnienie wody z powodu zmian klimatycznych, które już wystawiają rachunek”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej