RAPORT

Wojna na Ukrainie

Bakterie w jelicie wpływają na serce

Niewydolność serca zagraża wielu osobom (fot.Shutterstock/Dragana Gordic)
Niewydolność serca zagraża wielu osobom (fot.Shutterstock/Dragana Gordic)

Mała różnorodność bakterii jelitowych może mieć związek z niewydolnością serca – wynika z obszernej, wielowymiarowej analizy. Zależności mogą być obustronne.

Wirus zwalczy raka? Przełomowe badanie

Amerykańska organizacja zajmująca się badaniem oraz leczeniem raka – City of Hope sprawdza możliwości genetycznie zmienionego wirusa do niszczenia...

zobacz więcej

Jelitowy mikrobiom może mieć związek z ryzykiem niewydolności serca, na którą zapada rocznie 6 mln Amerykanów. W Polsce choruje ok. 1,4 mln osób. Często prowadzi do niej choroba niedokrwienna serca.

Naukowcy przeanalizowali przeprowadzone przez siedem lat badania z zakresu genetyki, farmakologii i innych dziedzin, aby rozszyfrować wpływ mikrobiomu na to konkretne schorzenie. Jak się okazało, mniej zróżnicowana flora jelitowa wiązała się z większym ryzykiem wystąpienia niewydolności serca, jej trudniejszym przebiegiem i gorszymi prognozami.

Naukowcy mówią o możliwych oddziaływaniach dwukierunkowych między jelitami i układem krążenia.

„W diagnozowaniu niewydolności serca i pomaganiu chorym opieramy się na różnych wynikach badań i testów, ale nie wiemy, jak słabe działanie serca wpływa na aktywność jelit, w tym wchłanianie substancji odżywczych i leków” – podkreśla prof. Kelley Anderson, współautorka pracy opublikowanej w piśmie „Heart Failure Reviews”.

Bakterie na wojnie z rakiem, czyli peleryna niewidka

Gdybyśmy mieli z marszu zdecydować, jakich chorób boimy się bardziej: bakteryjnych czy nowotworów, w XXI wieku bez zastanowienia powiedzielibyśmy,...

zobacz więcej

Serce i układ krążenia nie działają w izolacji


„Nasze badanie wskazuje na obustronne oddziaływanie między sercem i jelitem. Oczywiste jest, że serce i układ krążenia nie działają w izolacji – zdrowie jednego układu może bezpośrednio wpłynąć na stan innego, ale poszczególne zależności nadal są badane” – wyjaśnia ekspertka.

Autorzy odkrycia wspominają o znaczeniu pewnego szkodliwego metabolitu – tlenku trimetyloaminy (TMAO). Jest on produkowany przez jelitowe mikroorganizmy, np. po spożyciu tłustego nabiału, żółtek jaj czy czerwonego mięsa.

Nie wykryli wpływu diety na sercowo-jelitowe zależności. Przypominają jednak, że żywienie to jeden z głównych czynników, które wpływają na układ krążenia.

Jeśli chodzi o możliwe interwencje, to autorzy opracowania zwracają uwagę na trwające badania nad wpływem antybiotyków, probiotyków i prebiotyków, czy substancji wychwytujących szkodliwe związki. Przygotowują też projekt naukowy, w którym przede wszystkim zamierzają przyjrzeć się korelacjom między mikrobiomem i objawami obecnymi u pacjentów ze schyłkową niewydolnością serca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej