
Mała różnorodność bakterii jelitowych może mieć związek z niewydolnością serca – wynika z obszernej, wielowymiarowej analizy. Zależności mogą być obustronne.
Amerykańska organizacja zajmująca się badaniem oraz leczeniem raka – City of Hope sprawdza możliwości genetycznie zmienionego wirusa do niszczenia...
zobacz więcej
Jelitowy mikrobiom może mieć związek z ryzykiem niewydolności serca, na którą zapada rocznie 6 mln Amerykanów. W Polsce choruje ok. 1,4 mln osób. Często prowadzi do niej choroba niedokrwienna serca.
Naukowcy przeanalizowali przeprowadzone przez siedem lat badania z zakresu genetyki, farmakologii i innych dziedzin, aby rozszyfrować wpływ mikrobiomu na to konkretne schorzenie.
Jak się okazało, mniej zróżnicowana flora jelitowa wiązała się z większym ryzykiem wystąpienia niewydolności serca, jej trudniejszym przebiegiem i gorszymi prognozami.
Naukowcy mówią o możliwych oddziaływaniach dwukierunkowych między jelitami i układem krążenia.
„W diagnozowaniu niewydolności serca i pomaganiu chorym opieramy się na różnych wynikach badań i testów, ale nie wiemy, jak słabe działanie serca wpływa na aktywność jelit, w tym wchłanianie substancji odżywczych i leków” – podkreśla prof. Kelley Anderson, współautorka pracy opublikowanej w piśmie „Heart Failure Reviews”.
Gdybyśmy mieli z marszu zdecydować, jakich chorób boimy się bardziej: bakteryjnych czy nowotworów, w XXI wieku bez zastanowienia powiedzielibyśmy,...
zobacz więcej