RAPORT

Wojna na Ukrainie

Po publikacji tvp.info serwis TVN-u zmienia swój tekst z nieprawdziwymi informacjami

Serwis TVN-u cytował nie tę wypowiedź Schetyny (fot. facebook/tvn24pl)
Serwis TVN-u cytował nie tę wypowiedź Schetyny (fot. facebook/tvn24pl)

Premier Mateusz Morawiecki na początku czerwca cytował w Sejmie wypowiedź Grzegorza Schetyny z Platformy Obywatelskiej o tym, że „Polska jest na pierwszej linii frontu pomocy Ukrainie”. – Zgadzam się w pełni z takim podejściem – komentował szef rządu. Należący do TVN serwis Konkret24 zarzucił premierowi, że manipuluje wypowiedzią Schetyny. Jak się jednak okazuje, pracownicy TVN mijają się z prawdą, bo cytują wywiad byłego szefa PO z Polsatu, a nie z Onetu. Po naszej publikacji Konkret24 zmienił treść swojego artykułu.

Manipulacja PO ws. zarobków nauczycieli i płacy minimalnej

„Nauczyciele ubożeją. Ich minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego są coraz bliżej płacy minimalnej” – napisała w sieci posłanka PO i była...

zobacz więcej

Raport: Fact-Checking

Chodzi o słowa premiera Mateusza Morawieckiego z wystąpienia w Sejmie z 9 czerwca 2022 r. Szef rządu mówił wtedy o pomocy Ukrainie i ukraińskim uchodźcom.

– Polska przeżywa festiwal solidarności po raz drugi. O Polsce dawno nie mówiono tak dobrze i to we wszystkich językach świata. Dzisiaj organizujemy dostawy broni, pomagamy humanitarnie, pomagamy uchodźcom, dzisiaj jesteśmy kluczowym elementem całej logistyki płynącej na Ukrainę, a także aranżujemy proces sankcji. Za to wszystko a przede wszystkim za przyjęcie Ukraińców w Polsce chciałbym w pas się pokłonić naszym rodakom. Dziękujemy wszystkim naszym rodakom – powiedział Morawiecki.

Premier cytuje wypowiedź Schetyny


Jak dodawał, „nad Polską zawisła czarna ruska chmura i dzisiaj jest taki czas, że musimy ze sobą współpracować przy tym bardzo ważnym głosowaniu, które jest przed nami. Potrzebujemy jedności. Polska jest na ustach całego świata”.

W kolejnej części wystąpienia premier przywołał słowa byłego szefa Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny.

– Mógłbym ten pierwszy punkt podsumować swoimi słowami, ale podsumuję słowami pana przewodniczącego Schetyny: „Polska jest na pierwszej linii frontu pomocy humanitarnej, na pierwszej linii polityki i Polska jest na pierwszej linii w staraniu o sankcje”. Dziękujemy, panie przewodniczący, zgadzam się w pełni z takim podejściem – zaznaczał szef rządu.

Youtuber zdemaskował kłamstwo Onetu. „Zarabia na podkręcaniu wojny płci”

Portal Onet w swoim artykule podał nieprawdziwe informacje – zaalarmował jeden z youtuberów, prowadzący kanał „Szymon mówi”. Biorąc na warsztat...

zobacz więcej

O wypowiedzi premiera Morawieckiego i o tym, jak nawiązał do słów Schetyny, pisał jeden z serwisów TVN-u Konkret24. Autorzy publikacji zarzucili premierowi, że „Schetyna nic takiego nie mówił, a cała jego wypowiedź była krytyką działań rządu”.

Według pracowników TVN „po porównaniu wypowiedzi Morawieckiego i oryginału wypowiedzi Schetyny, którą premier przywołał, okazuje się, że Morawiecki wyjął z kontekstu słowa polityka PO, zmieniając ich znaczenie i wydźwięk”.

Dwa wywiady Schetyny


Dalej serwis oznajmia, że premier, cytując słowa Schetyny, odniósł się do jego wypowiedzi „z wywiadu udzielonego 20 kwietnia 2022 r. stacji Polsat News”.

– Polska – i tego oczekuję od premiera Morawieckiego – musi być w pierwszej linii, bo Polska potrafi słuchać głosu ukraińskiego, potrafi go rozumieć i potrafi go przetłumaczyć na język polityki europejskiej. My musimy dobrze tłumaczyć i być w pierwszej linii także tych, którzy mają inwencję, jeśli chodzi o sankcję, o rodzaj sankcji, o ich skuteczność – mówił w Polsat News Schetyna.

Kulisy brutalnego morderstwa na Nowym Świecie. Antyukraiński fake news

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał w sieci, że po zabójstwie na Nowym Świecie w Warszawie zidentyfikowano...

zobacz więcej

Konkret24 skomentował, że „wydźwięk całej wypowiedzi Schetyny na temat tego, jak nasz rząd pomaga Ukrainie, był negatywny”, a premier Morawiecki „nie tylko wyrwał cytat Grzegorza Schetyny z kontekstu, ale zmienił również jego formę tak, by pasowała do tezy wypowiedzi premiera”.

Jak się jednak okazuje, serwis TVN-u mija się z prawdą. Szef portalu tvp.info Samuel Pereira zwrócił uwagę, że serwis Konkret24, który ma „demaskować kłamstwa”, sam wprowadza w błąd, bo Morawiecki poprawnie cytował wypowiedź Schetyny.

Jednak premier nawiązywał do słów byłego szefa PO z 21 kwietnia, a nie – jak twierdzi TVN – do wywiadu z 20 kwietnia i nie dla Polsat News, tylko Onetu.

– Jesteśmy w pierwszej linii, jeśli chodzi o pomoc dla uchodźców ukraińskich i to bardzo dobrze. Jesteśmy w ogóle w pierwszej linii polityki światowej, bo jesteśmy w dobrych relacjach z USA. Mamy wpływ na konstrukcję następnych transzy sankcji, co jest ważne i kluczowe. Jesteśmy w polityce ważni, budujemy pozycję Polski, która ma wpływ na politykę wschodnią UE – mówił w Onecie Schetyna.

Konkret24 poprawia tekst


Po naszej publikacji Konkret24 zmienił treść (w tym tytuł) swojego artykułu i usunął tweet odsyłający do tekstu.

Teraz pracownicy stacji piszą już o dwóch wypowiedziach Schetyny i w zupełnie innym tonie stwierdzając, że premier, cytując słowa Schetyny, „mógł odnieść się do wypowiedzi byłego przewodniczącego PO”.

Serwis zacytował słowa Schetyny z Onetu, o których właśnie w Sejmie mówił premier Morawiecki.

„Tak więc w przypadku tej wypowiedzi potwierdza ona dwie pierwsze przytoczone przez premiera Morawieckiego opinie, w przypadku trzeciej („Polska jest na pierwszej linii w staraniu o sankcje”) już tak dokładnie nie jest, bo zdaniem polityka PO nasz wpływ na konstrukcję transzy sankcji powinien być większy” – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej