RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Jarosław Kaczyński w TVP Info: Odszedłem z rządu, bo wypełniłem moją misję [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Moja misja w rządzie została wypełniona. Przez chwilę liczyłem, że ta wojna będzie trwała krócej; łączenie funkcji wicepremiera i szefa partii było trudne – powiedział w TVP Info prezes PiS Jarosław Kaczyński. We wtorek polityk poinformował, że odchodzi z rządu. W programie „Gość Wiadomości” szerzej komentował powody tej decyzji, a także polityczne plany swoje i swojego ugrupowania na najbliższą przyszłość.

Odejście Kaczyńskiego z rządu. Dworczyk: Prezes skupi się na wzmocnieniu partii

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odchodząc z rządu postanowił skupić się na wzmocnieniu partii; zastąpienie go przez ministra...

zobacz więcej

Gość TVP Info przyznał, że od początku jego wejścia do rządu planował, że pozostanie wicepremierem nie dłużej niż 20 miesięcy – chodziło mu o przygotowanie i przeforsowanie ustaw, w tym o obronie ojczyzny. Stan ten przedłużył wybuch wojny na Ukrainie w lutym tego roku.

– Przez chwilę liczyłem, że ta wojna będzie trwała krócej, dziś wiemy, że ona będzie jeszcze trwała, a my mamy inne zadania, ja mam inne zadania. Jestem szefem partii i musze myśleć o tym, co jest dla każdej partii najważniejsze, czyli o wyborach. A łączenie tych dwóch funkcji byłoby możliwe na takiej zasadzie, że prawie nie bywam w Kancelarii Premiera, prawie nie wypełniam funkcji wicepremiera, ale biorę pensję. Ja takich zasad nie uznaję – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Kto zastąpi Kaczyńskiego w rządzie?


Przypomniał, że jego miejsce w rządzie oraz kierowanie Komitetem ds. bezpieczeństwa przejmie szef MON Mariusz Błaszczak, o którym jest przekonany, że „bardzo dobrze sobie w tej roli poradzi”.

– I sądzę też, chociaż to nie jest jeszcze ten moment, w którym mogę to publicznie ogłaszać, że zastąpi mnie pod każdym względem, także jeżeli chodzi o wszystkie funkcje – oświadczył Kaczyński. Przypomnijmy – Jarosław Kaczyński został powołany na stanowisko wicepremiera w październiku 2020 roku. Kierował pracami rządowego komitetu ds. bezpieczeństwa, w skład którego wchodzą ministrowie: obrony, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, koordynator służb specjalnych oraz minister spraw zagranicznych.

Co dalej z KPO? Prezes PiS wierzy w rozsądek KE

Podczas wywiadu padło także pytanie, czy środki z unijnego Funduszu Odbudowy, które mają być rozdysponowane w ramach KPO, zostaną ostatecznie wypłacone Polsce.

– Wierzę, że w Komisji Europejskiej zwycięży zdrowy rozsądek, poczucie rzeczywistości wojennej, i w zwykłą przyzwoitość. Nam się to po prostu należy. Wypełniliśmy te warunki – powiedział szef Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz cały wywiad z Jarosławem Kaczyńskim w programie „Gość Wiadomości”:

teraz odtwarzane
Cały wywiad z Jarosławem Kaczyńskim w „Gościu Wiadomości”

„Żenujące zachowanie”. Andrzej Duda: To Putin ma prosić o rozmowę, Rosja morduje [WIDEO]

Żenujące jest, kiedy słyszę, że nie wolno poniżać Rosji, że trzeba Rosji pozwolić zachować twarz. Wiecie, państwo, Rosja napadła i morduje;...

zobacz więcej

Dodał jednak, że „złe siły działają cały czas”.

– Są też złe siły, ale ja liczę na to, co jest dobre w ludziach, bo ci, którzy tam decydują na najwyższym szczeblu UE, to też są ludzie – powiedział Kaczyński.

Zobacz także: KPO. Czy będzie podatek za samochód spalinowy?

„Ukraina musi walczyć i musi wygrać”


Prezes PiS przypomniał też słowa swojego brata, prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mówił o tym, jakim zagrożeniem jest Rosja.

– Teraz te prorocze słowa przełożyły się w czyny i obserwujemy to za naszą wschodnią granicą. Ukraina walczy w sposób niebywały, budzi wielki podziw stawiając opór agresorowi – podkreślił gość TVP Info.

Zaapelował do państw Zachodu, by działały z pełną determinacją i podejmowały odważne decyzję, bo – jak mówił – Ukraina musi walczyć i musi wygrać. – Jest niepodległym krajem i nikt nie ma prawa narzucać im swoich roszczeń i rządów – zaznaczył.

Kaczyński: Dawid może wygrać z Goliatem


Jarosław Kaczyński pytany, czy wierzy w zwycięstwo Ukrainy przyznał, że muszą być ku temu spełnione pewne warunki.

Kaczyński: Niemcy są w Europie niezwykle destrukcyjnym elementem

„(Niemcy – red.) Polski nie traktują jak równoprawnego partnera – ich celem jest dzielenie nas, ograniczanie, trzymanie pod butem. (...) I żeby...

zobacz więcej

– Ja też w to wierzę, natomiast wiem, że są pewne warunki do spełnienia. Ten Dawid, czyli Ukraina, może wygrać z Goliatem, ale jeśli będzie miała proce i kamienie. Jeśli ich zabraknie, to cudów nie ma – ocenił.

„Tusk przygotowuje coś w rodzaju wojny domowej w Polsce”


Szef PiS został także zapytany w „Gościu Wiadomości” o działania przewodniczącego PO Donalda Tuska i jego zapowiedzi o rozdziale Kościoła od państwa.

– Sądzę, że przygotowuje coś w rodzaju wojny domowej w Polsce, że ten szok wynikający z utraty władzy, oni zdaje się byli przekonani, że będą tutaj rządzić bardzo długo, doprowadził do jakichś zmian psychicznych i przede wszystkim do snucia takich planów, które z demokracją i praworządnością nie mają kompletnie nic wspólnego, a poza tym muszą doprowadzić do niezwykle ostrych konfliktów ze wszystkimi tego konsekwencjami – odparł były wicepremier.

Zapytany o pojawiające się spekulacje dotyczące wcześniejszych wyborów, Kaczyński powiedział, że „to nie jest prawda”.

– Nikt tego nie planuje, przynajmniej po naszej stronie. Natomiast zawsze się różne rzeczy mogą zdarzyć, ale to nie jest zastrzeżenie wynikające z jakichkolwiek naszych planów. Chcemy wyborów w terminie konstytucyjnym, czyli na jesieni przyszłego roku – zapewnił.

Co planuje prezes PiS? „Ja też ruszam w trasę”


Podczas sobotniej konwencji w podwarszawskich Markach Jarosław Kaczyński ogłosił mobilizację Zjednoczonej Prawicy i zapowiedział, że politycy PiS ruszą w objazd kraju, aby rozmawiać o dotychczasowych rządach jego formacji.

Teraz przyznał, że sam także „rusza w trasę”. – Chcę spotkać się z jak największą liczbą Polaków oraz otwarcie rozmawiać o sprawach najważniejszych dla naszej ojczyzny – zapowiedział.

Ziobro: Bez poparcia Kaczyńskiego nie przeszedłby program rozbudowy polskiej armii

Mam uznanie dla pracy Jarosława Kaczyńskiego jako szefa Komitetu bezpieczeństwa w obszarze wojska i obrony; bez jego poparcia nie przeszedłby przez...

zobacz więcej

Kaczyński zapewnił, że przedstawiciele PiS dotrą wszędzie, bo chcą Polakom powiedzieć o tym, co już zrobili, a co – według niego – „jest bardzo często zakłamywane” i przekazać, co chcą zrobić.

Przyznał, że do tej pory nie udało się zrobić wszystkiego w 100 proc. – Ale nawet tam, gdzie coś się nie udało, to to naprawimy – zadeklarował.

Reforma sądownictwa bez „generalnej zmiany”


W tym kontekście padło także pytanie o surową ocenę stanu polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jak przyznał prezes partii rządzącej, reforma sądownictwa „dotąd nie wyszła”.

– Odcinkowo wiele spraw się poprawiło, tempo wielu spraw się poprawiło, natomiast generalnej zmiany nie ma. Jeśli pytać, czyja to wina, to jest pytanie zrozumiałe i naturalnie stawiane, to winnych jest wielu – ocenił.

Na pytanie czy odpowiedzialność spoczywa na ministrze sprawiedliwości, odpowiedział pytaniem: „A czy Zbigniew Ziobro siedzi za każdym stołem sądowym?”.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, polskie sądy „powinny być zreformowane, ale proces jest bardzo trudny ze względu na różnego rodzaju opory”.

Zobacz także: Kaczyński na konwencji PiS. „Patriotyzm to nie tylko emocja”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej