RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Żenujące zachowanie”. Andrzej Duda: To Putin ma prosić o rozmowę, Rosja morduje [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Żenujące jest, kiedy słyszę, że nie wolno poniżać Rosji, że trzeba Rosji pozwolić zachować twarz. Wiecie, państwo, Rosja napadła i morduje; przecież nikt nie napadał Rosji – tak postawę niektórych europejskich liderów liczących na powrót do kontaktów z Rosją skomentował we wtorek prezydent Andrzej Duda. Podkreślił przy tym, że nie chodzi o to, by w ogóle nie rozmawiać z rosyjskim prezydentem, jednak powinno dojść do tego jedynie wówczas, jeśli to Putin o tę rozmowę poprosi, zmuszony międzynarodowymi sankcjami.

Prezydent: Rosję trzeba zmusić do przestrzegania prawa międzynarodowego

Dzisiaj podstawowym, absolutnie fundamentalnym priorytetem jest dla nas to, by wojna na Ukrainie zakończyła się w sposób dla Polski bezpieczny....

zobacz więcej

Na spotkaniu z ambasadorami RP uczestniczącymi w dorocznej naradzie organizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, prezydent poruszył kwestie sankcji wymierzonych w Rosję i rozmów z Moskwą.

Andrzej Duda o końcu sankcji


– Uważam, że sankcje powinny być utrzymane dotąd, aż Ukraina nie powie, że można je zdjąć - Ukraina, która została napadnięta. Jeśli Ukraina powie, że można zdjąć sankcje, bo wraca normalność, a Ukraina też miała przecież swoje poważne interesy z Rosją, to dopiero wtedy wspólnota Zachodu powinna myśleć poważnie o zdjęciu sankcji. A dopóki nie, to te sankcje trzeba zwiększać – powiedział Duda.

Stwierdził też, że „argumenty zwolenników na rzecz większej autonomii strategicznej Europy przegrywają w zderzeniu z twardą rzeczywistością agresji”. – Pomysłowi nie pomagają też wahania naszych zachodnioeuropejskich partnerów w kwestii wojskowej pomocy dla Ukrainy i przedwczesna gotowość do rozmów z Moskwą, gdy takiej woli nie ujawniają władze w Kijowie – mówił prezydent. Jako „żenujące” określił propozycje, by dać Rosji Putina „wyjść z twarzą” z wojny na Ukrainie.

„Dokręcić śrubę, by Putin prosił”


– Wiecie państwo, Rosja napadła i morduje; przecież nikt nie napadał Rosji. To jest żenująca propaganda. (…) Rosja jest odpowiedzialna za tę wojnę, to Rosja będzie odpowiedzialna, jeżeli dojdzie do klęski głodu spowodowanej brakiem dostaw płodów rolnych z Ukrainy do Afryki i innych części świata – dodał.

Zaznaczył, że nie chodzi o to, by w ogóle nie rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

– Ale chodzi o to, by Władimir Putin chciał rozmawiać, a nie, by europejscy liderzy prosili agresora o rozmowę. Trzeba tak dokręcić śrubę, tak pomóc Ukrainie, by to Władimir Putin prosił liderów o rozmowę – powiedział prezydent.

Zobacz także: Kreml reaguje na blokadę Królewca? Uruchamia tysiąc żołnierzy, artylerię i rakiety

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej