RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych od 2035 r. Co zrobią Niemcy?

Niemcy sprzeciwiają się unijnym planom (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Niemcy sprzeciwiają się unijnym planom (fot. Sean Gallup/Getty Images)

– Rząd Niemiec nie poprze unijnych planów całkowitego zakazu sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 r. – powiedział minister Finansów Christian Lindner. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego z 8 czerwca za 13 lat rejestrowane będą mogły być wyłącznie samochody zeroemisyjne.

Koniec aut spalinowych. „Producenci” chcą zakończyć produkcję przed 2035 r.

Wielu producentów samochodowych planuje zakończyć produkcję aut spalinowych przed 2035 r. – powiedział Dariusz Balcerzyk z Instytutu Sama. Tak...

zobacz więcej

W swoim zobowiązaniu do ucięcia o 55 proc. emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. (z poziomu z 1990 r.) Komisja Europejska zaproponowała redukcję emisji CO2 o 100 proc. z nowych aut spalinowych. Oznaczałoby to całkowity zakaz sprzedaży takich pojazdów.

Parlament Europejski poparł tę decyzję jeszcze przed negocjacjami między krajami UE.

Lindner na spotkaniu Federalnego Zrzeszenia Niemieckiego Przemysłu powiedział, że nadal będą istnieć nisze dla samochodów spalinowych, więc jego zdaniem „zakaz byłby błędny”. Dodał, że rząd nie zgodzi się nowe unijne prawo.

Lindner, członek probiznesowej Wolnej Partii Demokratycznej, która jest w koalicji rządowej z Socjaldemokratami i Zielonymi, zapewnił jednocześnie, że Niemcy nadal będą nadal liderem na rynku samochodów elektrycznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej