RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rozbłysk na Jowiszu. Powodem była siła równa 125 bombom z Hiroszimy [WIDEO]

Jowisz – zdjęcie wykonane w 1979 roku przez sondę Voyager 1 z odległości 20 mln kilometrów (fot. Oxford Science Archive/Print Collector/Getty Images)
Jowisz – zdjęcie wykonane w 1979 roku przez sondę Voyager 1 z odległości 20 mln kilometrów (fot. Oxford Science Archive/Print Collector/Getty Images)

Gdy w październiku ubiegłego roku astronomowie zauważyli niezwykle jasny rozbłysk na Jowiszu, było niemal pewne, że coś uderzyło w największą planetę Układu Słonecznego. Teraz astronomowie z planetarium Uniwersytetu w Kioto ustalili, że uderzenie o sile równe dwóm megatonom trotylu – około 125 razy silniejsze od bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę – było spowodowane przez nieznany obiekt o masie 4 milionów kilogramów. To największe zaobserwowane uderzenie w Jowisza od 28 lat.

Co wiemy o życiu poza Ziemią? NASA o „oceanicznych światach” w kosmosie [WIDEO]

Od dziesięcioleci interesujemy się Marsem, patrząc w stronę Czerwonego Globu z nadzieją na odnalezienie na nim śladów życia. Poszukiwania są...

zobacz więcej

Chodzi o zdarzenie z 15 października 2021 roku, zaobserwowane i zarejestrowane przez przez Planetary ObservatioN Camera for Optical Transient Surveys (PONCOTS), planetarium prowadzone przez Uniwersytet w Kioto.

Jak wskazują eksperci, dotąd niecodzienne kosmiczne zjawiska zazwyczaj były odnotowywane przez astronomów-amatorów. Tym razem uchwycono je za pomocą profesjonalnej aparatury.

Rozbłysk na Jowiszu


Rozbłysk widoczny w 13. sekundzie nagrania nie wygląda może spektakularnie, jednak warto pamiętać o skali Jowisza. Planeta jest drugim – po Słońcu – największym źródłem przyciągania grawitacyjnego w Układzie Słonecznym.


Jowisz to oczywiście gazowy olbrzym, więc zauważony w październiku rozbłysk nie był efektem uderzenia w niego obiektu. Astronomowie z Kioto oszacowali, że kosmiczna skała mogła mieć średnicę nawet 30 metrów i ważyła 4,1 mln kilogramów. Przyspieszając w polu grawitacyjnym Jowisza obiekt rozgrzał się do temperatury 8000 stopni Celsjusza. Co ciekawe, ostatni tak silny rozbłysk na Jowiszu zaobserwowano blisko 30 lat temu. W 1994 roku w planetę „uderzyła” słynna kometa Shoemaker-Levy 9, której spalanie w atmosferze było jedną z najbardziej widowiskowych kosmicznych katastrof.

Zobacz także: Asteroida uderza w Ziemię, Polska w strefie zniszczenia. NASA pokazała symulację

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej