RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rosja uzupełnia straty. Żaryn: Rekruci na wojnę będą szkoleni jedynie trzy tygodnie

Rosja uzupełnia straty poniesione podczas agresji na Ukrainę (fot. Forum/Reuters/ ALEXANDER ERMOCHENKO)
Rosja uzupełnia straty poniesione podczas agresji na Ukrainę (fot. Forum/Reuters/ ALEXANDER ERMOCHENKO)

Najnowsze

Popularne

Rosja uzupełnia straty poniesione podczas agresji na Ukrainę – w ogłoszeniach szuka osób na kwartalne kontrakty; rekruci na wojnę na Ukrainie będą szkoleni trzy tygodnie – powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Siły ukraińskie zniszczyły rosyjski holownik zachodnimi pociskami

Siły ukraińskie twierdzą, że przy pomocy przekazanych przez Zachód pocisków rakietowych zniszczyły rosyjski holownik morski – przekazało we wtorek...

zobacz więcej

Ogłoszenia ukazały się w rosyjskich mediach społecznościowych. – Trwa nabór ochotników do jednego z elitarnych oddziałów Specnazu – podał Żaryn. Jak podkreślił, ze względu na ponoszone na Ukrainie straty osobowe kremlowska armia stara się je uzupełniać na bieżąco.

– Funkcjonujący w ramach struktur Rosgwardii oddział Witiaź ogłasza nabór do służby. Rosjanie szukają osób, które zostaną wysłane na teren walk przeciwko Ukrainie. Ochotnicy mają podpisywać kwartalne kontrakty. Przed wysłaniem żołnierzy na Ukrainę mają oni przejść jedynie trzytygodniowe szkolenie bojowe – podkreślił Żaryn.

Ogłoszenie pokazuje, że Rosja przez straty osobowe wynikające ze skutecznej obrony Ukraińców przyspiesza z uzupełnianiem struktur kierowanych przeciwko temu krajowi.

– Zwraca uwagę jedynie krótkie – trzytygodniowe – szkolenie bojowe oraz szukanie ochotników nawet z minimalnym doświadczeniem w boju – ocenił rzecznik.

Komu ufają Ukraińcy. Liderem Andrzej Duda, jak wypadli Macron i Scholz?

Prezydent Polski Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem obywateli Ukrainy ze wszystkich zagranicznych przywódców – wynika badania sondażowni...

zobacz więcej

Jego zdaniem takie przyspieszenie procedur naboru to sygnał, że Rosja ponosi duże straty w walkach z Ukrainą. Zaznaczył, że może to również pokazywać, iż Rosjanie jednak szykują się do wzmocnienia sił, które mają okupować zdobyte tereny Ukrainy i jeszcze dotkliwiej represjonować mieszkańców.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych powiedział, że to mało prawdopodobne, by pochodzące z takiego naboru oddziały Roswardii prowadziły działania wojenne na froncie.

– Zapewne będą służyły jako siły okupacyjne, prowadząc czystki i represje na terenach zdobytych przez Rosjan. Mogą również służyć jako ochrona ustanowionych przez Kreml władz okupacyjnych i najważniejszych osób na zagarniętym terenie – powiedział Żaryn.

Agresja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego – trwa 118. dzień.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej