RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przestrzeń powietrzna Estonii naruszona. Huk zaniepokoił mieszkańców

Myśliwiec (fot. Shutterstock/SVSimagery)
Myśliwiec (fot. Shutterstock/SVSimagery)

Nieznany samolot naruszył w poniedziałek przestrzeń powietrzną Estonii. W związku z tym dwa czeskie myśliwce, pełniące dyżur w ramach misji Baltic Air Policing, zostały zmuszone do wykonania lotu z prędkością naddźwiękową. Huk, który towarzyszył przelotowi maszyn, zaniepokoił okolicznych mieszkańców.

Rosyjski okręt krążył nocą wokół Bornholmu. Ambasador na dywaniku

Rosyjski okręt wojenny dwukrotnie naruszył w nocy z czwartku na piątek terytorium Danii na Morzu Bałtyckim w pobliżu Bornholmu – poinformowały w...

zobacz więcej

Ministerstwo Obrony Estonii podało w komunikacie, że lot z prędkością naddźwiękową był niezbędny, aby piloci mogli jak najszybciej dolecieć i zidentyfikować nierozpoznany samolot oraz bronić przestrzeni powietrznej.

Gdy myśliwce przekroczyły barierę dźwięku, mieszkańcy północno-zachodniej Estonii usłyszeli potężny huk, przypominający dźwięk eksplozji. W mediach społecznościowych pojawiły się wpisy, że był on na tyle silny, że wstrząsnął szybami niektórych domów.

Rzecznik sił powietrznych Estonii Siim Verner Teder powiedział estońskiemu nadawcy publicznemu ERR, że przestrzeń powietrzna kraju została formalnie naruszona. Nie podał jednak żadnych dalszych szczegółów na ten temat.

Zobacz także: Belgijskie i amerykańskie myśliwce prowadzą patrole


Do naruszenia przestrzeni powietrznej Estonii doszło też w ubiegłą sobotę. Rosyjski śmigłowiec przebywał w niej przez prawie dwie minuty. We wtorek estońskie MSZ wezwało ambasadora Rosji w Tallinie i wręczyło mu w tej sprawie notę dyplomatyczną.

Misja Baltic Air Policing jest prowadzona od prawie 18 lat, czyli odkąd Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do NATO. Zadanie obrony nieba tych państw jest powierzane zmieniającym się co kilka miesięcy oddziałom z kolejnych krajów Sojuszu.

Od początku kwietnia bezpieczeństwa nieba krajów bałtyckich pilnują siły powietrzne Hiszpanii, Czech, Francji i Belgii.

Czytaj także: Pierwszy odcinek ogrodzenia na granicy Estonii z Rosją ukończony

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej