RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Odejście Kaczyńskiego z rządu. Dworczyk: Prezes skupi się na wzmocnieniu partii

Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Rafał Guz)
Jarosław Kaczyński (fot. PAP/Rafał Guz)

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odchodząc z rządu postanowił skupić się na wzmocnieniu partii; zastąpienie go przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka to naturalna zmiana – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk w programie „Sygnały Dnia” w Programie 1 Polskiego Radia.

Zmiany w rządzie. Jarosław Kaczyński nie jest już wicepremierem

Jarosław Kaczyński nie pełni już funkcji wicepremiera ds. bezpieczeństwa. – Nie jestem już w rządzie; premier Mateusz Morawiecki oraz, z tego co...

zobacz więcej

Wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński we wtorek oświadczył, że odszedł z rządu.

Nie jestem już w rządzie; premier Mateusz Morawiecki oraz – z tego co wiem – prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację – powiedział.

– Moim następcą w randze wicepremiera będzie szef MON Mariusz Błaszczak – dodał.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zaznaczył, że Kaczyński zamierza „skupić się na sprawach formacji politycznej”. – Prezes jako lider obozu politycznego postanowił skupić się na wzmocnieniu partii – dodał.

Jak zaznaczył, decyzja ta nie jest zaskoczeniem, gdyż prezes PiS „zapowiadał od wielu miesięcy, że planuje zakończyć swoją misję”. Dworczyk powiedział, że ma to związek ze zbliżającym się „cyklem wyborów”. Chodzi o wybory parlamentarne i samorządowe na jesieni 2023 r. oraz wybory do Parlamentu Europejskiego na wiosnę 2024 r.

Dworczyk powiedział, że fakt zastąpienia Kaczyńskiego przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka na stanowisku wicepremiera ds. bezpieczeństwa to „dość naturalna zmiana”. – Jest szefem resortu obrony, trudno sobie wyobrazić, że gdy mamy wojnę za wschodnią granicą, inna osoba zajmowałaby się sprawami bezpieczeństwa – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej