RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Księżyc w pełni”. Złowiono największą na świecie rybę słodkowodną [WIDEO]

To naprawdę potężny okaz (fot. FISHBIO.COM)
To naprawdę potężny okaz (fot. FISHBIO.COM)

Najnowsze

Popularne

Rybacy łowiący na rzece Mekong w północno-wschodniej części Kambodży złowili największą zanotowaną do tej pory rybę słodkowodną. Płaszczka ważyła niemal 300 kilogramów, a jej rozpiętość sięgała prawie czterech metrów.

Trwają zbiory jagody kamczackiej. To wyjątkowy owoc z Polski

Jagoda kamczacka coraz bardziej popularna wśród polskich konsumentów. Na plantacjach w całym kraju trwają właśnie zbiory tego przypominającego...

zobacz więcej

Rozmiary i wagę potwierdzili kambodżańscy i amerykańscy naukowcy, którzy zbadali rybę przed wypuszczeniem jej do rzeki. Miejscowi nazwali wielką płaszczkę „księżycem w pełni” ze względu na jej okrągły kształt.

– Kiedy widzi się rybę tych rozmiarów, szczególnie na wodach słodkich, trudno to pojąć. Cały nasz zespół był zaszokowany – powiedział Zeb Hogan prowadzący zespół badawczy „Cuda Mekongu”. Celem zespołu jest ochrona flory i fauny tej największej w rejonie rzeki przepływającej przez Chiny, Laos, Tajlandię, Kambodżę i Wietnam.

Zdaniem naukowca wyłowienie tak wielkiej ryby daje nadzieję na zachowanie zasobów naturalnych rzeki nawet wobec rozwoju rybołówstwa w nietkniętych do tej pory przez człowieka rejonach.– Większość wielkich ryb migruje, więc potrzebują ogromnych przestrzeni życiowych. Budowa znacznie zmniejsza tę przestrzeń. Dodatkowym zagrożeniem jest nadmierne rybołówstwo. Na świecie zagrożonych jest około 70 proc. wielkich ryb słodkowodnych, a na rzece Mekong zagrożone są wszystkie gatunki – wyjaśnił Zeb Hogan.

Poprzedni rekord wielkości ryby słodkowodnej należał do ważącego ponad 290 kilogramów suma wyłowionego w 2005 r. w Tajlandii również z Mekongu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej