RAPORT

Tusk kontra Tusk

Ursula von der Leyen: Zachód odbuduje Ukrainę

Ursula von der Leyen (fot.  Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)
Ursula von der Leyen (fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

Z pewnością odbudujemy Ukrainę i nie mówię tu tylko o Unii Europejskiej, ale także o międzynarodowych instytucjach finansowych i o innych przyjaciołach Ukrainy, takich jak Wielka Brytania i USA – powiedziała w wywiadzie dla wtorkowej „Rzeczpospolitej” szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Zełeński nie ma wątpliwości. „Już jesteśmy częścią zjednoczonej Europy”

Zaatakowana przez Rosję Ukraina każdego dnia udowadnia, że już jest częścią zjednoczonej Europy i jej systemu wartości – powiedział prezydent...

zobacz więcej

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” odniosła się m.in. do perspektywy wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. Szefowa KE zwróciła uwagę, że proces akcesyjny ma charakter merytoryczny i bierze pod uwagę osiągnięcia danego kraju.

„Słowacja i Turcja otrzymały perspektywę akcesji w tym samym momencie, w 1999 r. Na Słowacji mieliśmy do czynienia z imponującą jednością, zrobili wszystko, żeby przeprowadzić niezbędne reformy, bo chcieli wejść do UE. I pięć lat później Słowacja została członkiem Unii Europejskiej. A Turcja jest dziś dalej od tej perspektywy niż w 1999 r. To pokazuje, jak wiele zależy od samego kandydata” – powiedziała von der Leyen.

Podkreśliła, że Ukraińcy „są bardzo zmotywowani, bardzo zjednoczeni w swojej tęsknocie za Unią Europejską” i „absolutnie chętni”.

Rosjanin sprzedał noblowski medal. Miliony dolarów pójdą na ukraińskie dzieci

Redaktor naczelny rosyjskiej „Nowoj Gaziety”, laureat Pokojowej Nagrodą Nobla Dmitrij Muratow sprzedał na aukcji w USA swój noblowski medal za...

zobacz więcej

„Naprawdę robi wrażenie, jak bardzo chcą przeprowadzać niezbędne reformy. Prezydent Zełenski powiedział mi, że nawet gdyby nie ubiegali się o członkostwo, to i tak zdecydowaliby się na te reformy, bo są dobre dla ich kraju i dobre dla demokracji. Tak więc zobaczymy, ale na pewno to jest jeden z powodów, dla których proponujemy przyznanie Ukrainie statusu kandydata, bo widzimy to pozytywne nastawienie” – powiedziała.

Na uwagę wiceprzewodniczącej KE Margrethe Vestager, że ten proces w przypadku Ukrainy może potrwać siedem–osiem lat, zaznaczyła, że „poza tym, iż wiele zależy od determinacji kandydata, to oczywiście Ukraina jest w wyjątkowej sytuacji, bo na jej ziemi szaleje wojna, którą rozpętała Rosja”.

„Z pewnością odbudujemy Ukrainę i nie mówię tu tylko o Unii Europejskiej, ale także o międzynarodowych instytucjach finansowych i o innych przyjaciołach Ukrainy, takich jak Wielka Brytania i USA” – zapewniła.

„Rozmawiałam z prezydentem Zełenskim i premierem Szmyhalem o tym, żeby te wszystkie inicjatywy pomocowe ukierunkować na jednej platformie i połączyć z inwestycjami i niezbędnymi reformami. To ważny proces, bo oczywiście potrzebna jest odbudowa Ukrainy, a to wymaga ogromnych inwestycji i powiązanie ich z koniecznymi reformami jest bardzo obiecujące. Ale powtórzę, że ostatecznie powodzenie procesu negocjacyjnego zależy od tego, czy kraj naprawdę dokonuje transformacji” – mówiła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej