RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Prezes PKN Orlen przybliża szczegóły promocji na paliwa

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (fot. PAP/Paweł Supernak)
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek (fot. PAP/Paweł Supernak)

Są szanse na tańsze paliwo w wakacje? – To będzie za jakiś czas ogłoszone. Będziemy się starać, by przez okres wakacji była pewnego rodzaju promocja. To będzie niewielka promocja, ale będziemy chcieli taką promocję zastosować – powiedział pytany o tę sprawę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Co wpływa na cenę benzyny? Obajtek wymienił sześć punktów

Ceny benzyny na stacjach sięgają 8 złotych. Dlaczego są aż tak wysokie? Prezes PKN Orlen odniósł się do tego podczas poniedziałkowej konferencji....

zobacz więcej

Na pytanie czy w wakacje będzie tańsze paliwo na stacjach, szef Orlenu powiedział, że będzie się starać, aby była w wakacje „pewnego rodzaju promocja". "Nie będzie to duża promocja" - zastrzegł. Na pytanie o wielkość obniżki, Obajtek wskazał, że „ogłoszone to będzie za jakiś czas”.

Dodał, że spółka zrezygnuje z części zysku. Zastrzegł, że marża rafineryjna i hurtowa liczona jest w groszach. Jak tłumaczył, promocja będzie polegać na korzystaniu przez klientów m.in. z programów lojalnościowych, jakie są powszechnie stosowane w biznesie.

Prezes PKN Orlen wcześniej wypowiedział się przeciwko regulacji w Polsce cen paliw. Orlen i Lotos mają ok. 30 proc. segmentu detalicznego, gdyby wprowadzić ceny regulowane, to 6,5 tys. stacji benzynowych poza Orlenem i Lotosem po prostu by zbankrutowało – tłumaczył Obajtek.

Prezes PKN Orlen sprzeciwił się też ewentualnemu opodatkowaniu polskich koncernów paliwowych podatkiem od niespodziewanych zysków. Jak argumentował, polskie rafinerie pokrywają ok. 71 proc. popytu na paliwa na rynku polskim – zaznaczył Obajtek. Oznacza to, że ok. 5 mln ton paliw rocznie musi być importowanych, z czego ponad 3,7 mln ton przez inne podmioty niż Orlen i Lotos. Gdyby dodatkowo opodatkować polskie podmioty podatkiem od niespodziewanych zysków, to przy tym poziomie importu nie byłyby one w stanie utrzymać udziału w rodzimym rynku – ocenił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej