RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Putin nam pozwolił”. Przechwycono rozmowę rosyjskiego żołnierza

Władimir Putin pozwolił swoim żołnierzom kraść na Ukrainie (fot. Russian Presidential Press and Information Office / Handout/Anadolu Agency/Getty Images)
Władimir Putin pozwolił swoim żołnierzom kraść na Ukrainie (fot. Russian Presidential Press and Information Office / Handout/Anadolu Agency/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Szabrownictwo dokonane na Ukrainie nie jest karane; Putin wydał zarządzenie w tej sprawie, pozwolił nam plądrować podczas działań wojennych – mówi mężczyzna na nagraniu opublikowanym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy w mediach społecznościowych. Wg SBU to rosyjski żołnierz.

„To bezpośrednia agresja”. Rosja grozi Litwie po blokadzie Kaliningradu

Unia Europejska musi naprawić sytuację związaną z blokadą Kaliningradu, w przeciwnym razie Rosja będzie miała wolną rękę i będzie mogła rozwiązać...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Wojskowy opowiadał żonie o „trofeach” zdobywanych na Ukrainie przez jego kolegów ze służby.

Wolą ukraińskie, bo w rosyjskich pocą się nawet stopy


– (Jeden z nich) nakradł już telewizorów, pralek, zabrał nawet grill, no po prostu grabią wszystko (...) – tłumaczył żołnierz. Jak przyznał, w cenie są też m.in. elementy ukraińskiego wyposażenia wojskowego, ponieważ rosyjskie ubrania pozostawiają wiele do życzenia.

– Siedzę w tych (ukraińskich) butach wojskowych, one są lekkie jak buciki do treningu. A nasze ważą po dwa kilogramy każdy i poci się w nich stopa. W ukraińskich na odwrót: są świetne, mają tkaninę oddychającą – relacjonował.

Doniesienia o szabrownictwie na masową skalę pojawiają się od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 30 maja ukraiński minister rolnictwa Taras Wysocki poinformował, że najeźdźcy nielegalnie wyeksportowali z okupowanych terenów blisko 500 tys. ton zboża. Również pod koniec maja władze Mariupola potwierdziły, że wrogowie zamierzają wywieźć ze zniszczonego miasta nad Morzem Azowskim kilkadziesiąt tysięcy ton wyrobów metalowych.

Zobacz także: „Kradną sedesy, a przydałoby im się lustro”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej