
W językach ukraińskim i rosyjskim ukazał się w poniedziałek, na stronach IPN, spot edukacyjny „1941: Wojna dwóch totalitaryzmów”. Publikacja nagrania w tych wersjach językowych wiąże się z 81. rocznicą rozpoczęcia przez Niemcy wojny przeciw Sowietom.
Spot powstał w zeszłym roku, ale w związku z obecną sytuacją polityczną, agresją Rosji na Ukrainę, krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował także wersję w językach ukraińskim i rosyjskim.
Jerzy Skolimowski i dwóch belgijskich filmowców otrzymali ex aequo Nagrodę Jury na 75. festiwalu w Cannes. – Chciałbym podziękować wszystkim moim...
zobacz więcej
37 okazów przyrodniczych i 46 książek naukowych, zagrabionych w czasie II wojny światowej z Państwowego Muzeum Zoologicznego w Warszawie, powróciło...
zobacz więcej
– Dzisiaj Moskwa wykorzystuje tak naprawdę te same narzędzia propagandowe. Warto przypomnieć i pokazać pewną ciągłość propagandową w polityce moskiewskiej – ocenił dyrektor krakowskiego IPN i zachęcił do tego, aby pobierać film i dzielić się nim w internecie.
Sojusz niemiecko-sowiecki, przypieczętowany podpisaniem tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow, stał się – jak czytamy w opisie spotu – wstępem do wojennej hekatomby, rozpoczętej przez imperialne podboje obu reżimów. Fakty znane światu już w czasie wojny oraz dokumenty odkrywane przez następne dekady pokazywały obraz dwóch totalitarnych państw, które połączyło najpierw dążenie do rozbicia Polski, a potem podbój innych narodów Europy.