RAPORT

Pogarda

„Braterski sojusz między Moskwą a Berlinem”. IPN przygotował spot

Atak III Rzeszy na ZSRR rozpoczął się 22 czerwca 1941 roku (fot. Shutterstock)
Atak III Rzeszy na ZSRR rozpoczął się 22 czerwca 1941 roku (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

W językach ukraińskim i rosyjskim ukazał się w poniedziałek, na stronach IPN, spot edukacyjny „1941: Wojna dwóch totalitaryzmów”. Publikacja nagrania w tych wersjach językowych wiąże się z 81. rocznicą rozpoczęcia przez Niemcy wojny przeciw Sowietom.

Spot powstał w zeszłym roku, ale w związku z obecną sytuacją polityczną, agresją Rosji na Ukrainę, krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował także wersję w językach ukraińskim i rosyjskim.

Polski reżyser z Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes

Jerzy Skolimowski i dwóch belgijskich filmowców otrzymali ex aequo Nagrodę Jury na 75. festiwalu w Cannes. – Chciałbym podziękować wszystkim moim...

zobacz więcej

Moskwa i Berlin. Sojusz dwóch zbrodniczych imperializmów


– To animacja, która w prosty sposób przypomina historię. Spot zaczyna się od scen z roku 1941, ale potem następuje powrót do roku 39. Film jest opisem braterskiego sojuszu pomiędzy Moskwą a Berlinem, braterskiego sojuszu dwóch imperializmów i wsparcia gospodarczego, jakiego w pierwszej fazie wojny Moskwa udzielała Berlinowi w latach 1939-1941 – powiedział dyrektor oddziału IPN w Krakowie Filip Musiał w poniedziałek podczas premiery spotu.

Jak mówił, Związek Sowiecki w latach 1939-41 był najważniejszym sojusznikiem gospodarczym, politycznym Rzeszy Niemieckiej. Sowieckie surowce strategiczne szerokim strumieniem płynąc do Niemiec, stały się podstawą ich podbojów w latach 1939-41. Agresja Trzeciej Rzeszy Niemieckiej 22 czerwca 1941 r. na Związek Sowiecki umożliwiła zaś Sowietom przedstawianie się w roli ofiar totalitaryzmu niemieckiego. Jak podaje IPN, w powojennej narracji Moskwy, wbrew faktom, wydarzenie to było zawsze przedstawiane jako napaść dążącego do zniewolenia świata Adolfa Hitlera na „miłującą pokój ojczyznę światowego proletariatu”.

Ukuta przez sowiecką propagandę nazwa „wielka wojna ojczyźniana”, szczególnie w Rosji, na trwałe została wpisana w opowieść o wojnie, która pomija sowieckie zbrodnie przeciw pokojowi, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciw ludzkości.

Zrabowane okazy zoologiczne i książki wracają do Polski. Po ponad 80 latach

37 okazów przyrodniczych i 46 książek naukowych, zagrabionych w czasie II wojny światowej z Państwowego Muzeum Zoologicznego w Warszawie, powróciło...

zobacz więcej

– Dzisiaj Moskwa wykorzystuje tak naprawdę te same narzędzia propagandowe. Warto przypomnieć i pokazać pewną ciągłość propagandową w polityce moskiewskiej – ocenił dyrektor krakowskiego IPN i zachęcił do tego, aby pobierać film i dzielić się nim w internecie.

Sojusz niemiecko-sowiecki, przypieczętowany podpisaniem tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow, stał się – jak czytamy w opisie spotu – wstępem do wojennej hekatomby, rozpoczętej przez imperialne podboje obu reżimów. Fakty znane światu już w czasie wojny oraz dokumenty odkrywane przez następne dekady pokazywały obraz dwóch totalitarnych państw, które połączyło najpierw dążenie do rozbicia Polski, a potem podbój innych narodów Europy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej