RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pomnik, lekcje, film. Akcja informacyjna o legendarnym polskim okręcie w Szkocji

Polski okręt podwodny ORP Orzeł (fot. AP/CAF-ARCHIWUM /AW/)
Polski okręt podwodny ORP Orzeł (fot. AP/CAF-ARCHIWUM /AW/)

Konsulat Generalny RP w Edynburgu przygotowuje kampanię promującą historię polskiego okrętu podwodnego „Orzeł” i innych okrętów Marynarki Wojennej II RP w ramach wspólnej walki z Royal Navy podczas II wojny światowej. ORP Orzeł zasłynął m.in. ucieczką po internowaniu w neutralnej Estonii, 8 kwietnia 1940 r. zatopił na Morzu Północnym transportowiec „Rio de Janeiro”, przewożący wojska niemieckie. Informacja przekazana przez „Orła” była jednym z pierwszych sygnałów dotyczących niemieckiej inwazji na Norwegię.

Rusza kolejna wyprawa w poszukiwaniu wraku legendarnego okrętu ORP „Orzeł”

W środę z portu w Thyboron w Danii wyruszy dziewiąta ekspedycja w poszukiwaniu wraku zaginionego w maju 1940 r. okrętu wojennego ORP „Orzeł”. W...

zobacz więcej

W ramach projektu, o którym pisze portal niezależna.pl, ma powstać film dokumentalny poświęcony historii ORP „Orzeł”. Zdjęcia do niego zostały już zakończone. Pozyskano także zdjęcia i film z archiwum stoczniowego m.in. z budowy i wodowania „Orła”.

W skład komitetu organizacyjnego projektu wchodzą brytyjscy i szkoccy historycy, przedstawiciele lokalnego samorządu hrabstwa Fife, stoczni Babcock oraz holenderskiej stoczni Schelde we Vlissingen, która zbudowała okręt.

Konsulat Generalny RP w Edynburgu poinformował, że Polskie Radio udostępni archiwalne materiały dźwiękowe, m.in. wypowiedzi kapitana Jana Grudzińskiego z grudnia 1939 roku.

Film będzie elementem kampanii promującej ORP „Orzeł”. Materiały trafią m.in. do szkockich i polskich szkół. Lekcje są opracowywane przez jednego z partnerów – Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

W ramach tej akcji promującej wybudowany ma zostać także pomnik modelu ORP Orzeł i HMS Valorous, brytyjskiego niszczyciela, który był wysłany jako eskorta i ochrona ORP Orzeł w trakcie jego ostatniej fazy ucieczki z Estonii, gdy ostatecznie udało mu się szczęśliwie zawinąć do Szkocji. „Pomnik będzie symbolem wspólnej walki i braterstwa broni Royal Navy i Marynarki Wojennej II RP” – podaje niezależna.pl.

ORP Orzeł to polski torpedowy okręt podwodny zwodowany 15 stycznia 1938 roku w holenderskiej stoczni De Schelde we Vlissingen. Z niewyjaśnionych do dziś przyczyn, ORP „Orzeł” zaginął wraz z całą załogą podczas patrolu na Morzu Północnym na przełomie maja i czerwca 1940 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej