RAPORT

Wojna na Ukrainie

Co wpływa na cenę benzyny? Obajtek wymienił sześć punktów

Ceny benzyny na stacjach sięgają 8 zł. Dlaczego są aż tak wysokie? Prezes PKN Orlen odniósł się do tego podczas poniedziałkowej konferencji. Wskazał na wysokie ceny baryłki, logistyki czy biododatków, ale również koszt dolara, który rok temu wynosił 3,7 zł, a dziś przekracza 4,4 zł. Odnosząc się z kolei do zarzutów o to, że Orlen generuje zyski, Obajtek przypomniał, iż 60 proc. przychodów pochodzi z rynków zewnętrznych, a nie z rynku krajowego.

Leszczyna: Mamy pomysły. Jak wygramy wybory, przedstawimy szczegóły

Izabela Leszczyna uważana za główną ekonomistkę Platformy Obywatelskiej przyznała, że w Polsce istnieje problem zbyt małej liczby mieszkań....

zobacz więcej

– Na cenę paliw wpływa przede wszystkim kurs baryłki, który jest między 110 a 120 dolarów – powiedział Daniel Obajtek. Chociaż składowych są dziesiątki, wymienił kilka najważniejszych.

Dodał, że na cenę benzyny wpływa również koszt dolara. – Teraz jest to 4,46 zł – zaznaczył i przypomniał, że nie tak dawno było to zaledwie 3,75 zł.

– Na cenę wpływa logistyka, choćby tankowców drogą morską. Ona wzrosła 110 proc. na całym świecie. Kolejna sprawa to koszty CO2, czyli praw do emisji, które są między 80 a 90 euro – powiedział.

Zobacz także:   Orlen: Jest zgoda KE na przejęcie kontroli nad Lotosem

Prezes PKN Orlen przyznał, że nie bez znaczenia są także koszty biododatków (które poszły w górę) oraz konsumpcja i brak paliw z innych kierunków. Bo, jak wyjaśnił, nie jesteśmy w tym względzie samowystarczalni i musimy importować do Polski paliwa z innych państw.

Na koniec prezes PKN Orlen odniósł się do zarzutów o to, że spółka notuje zyski.

Rzecznik Nord Stream 2 był szpiegiem Stasi. Szokujące tłumaczenia

Kolejny skandal ws. niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Jak informują media, wieloletni rzecznik projektu Steffen Ebert przez lata...

zobacz więcej

– To coś niebywałego w biznesie. To skrajnie niepoważne zarzuty. Zarabiamy, ale inwestujemy. Musimy nadrabiać zaległości, które przez okres działania mafii paliwowych i ocierania się koncernów o opłacalność, były zaniedbane – zaznaczył.

Zobacz także:   Ceny benzyny biją rekordy. W Norwegii 13 zł za litr

Daniel Obajtek powiedział, że wtedy te inwestycje były rzędu miliarda złotych i teraz trzeba to wszystko nadrabiać.

Polski koncern w ciągu czterech lat i trzech miesięcy zarobił 27 mld zł, ale zainwestował 35 mld zł w inwestycje, które pozwolą nam na następne lata przetrwać i które nas wzmocnią – zaznaczył.

Na czym zarabia Orlen? – 60 proc. przychodów jest z rynków zewnętrznych – stwierdził Obajtek.

Prezes PKN Orlen podkreślił, że spółka handluje z około setką państw na całym świecie, a same przychody z detalu to tylko 10 proc. zysku operacyjnego. Zapewnił, że koncern zarabia prowadząc odpowiednią współpracę międzynarodową, a nie za sprawą wyższych cen na polskich stacjach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej