RAPORT

Pogarda

Orlen: Jest zgoda KE na przejęcie kontroli nad Lotosem

Najnowsze

Popularne

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą Lotos – poinformował PKN Orlen. Koncern planuje przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia – zapowiedział Daniel Obajtek.

Obajtek odpowiada Tuskowi. „Za pana czasów Orlen ocierał się o rentowność”

Prezes PKN Orlen zabrał głos ws. ataków opozycji pod adresem koncernu. „Panie Donaldzie Tusku, za pana czasów Orlen ocierał się o rentowność, mafie...

zobacz więcej

Komisja zatwierdziła także umowy zawarte z tymi nabywcami – zaznaczył Orlen w komunikacie. Jak podkreślił koncern, oznacza to zgodę Komisji na przejęcie przez PKN Orlen kontroli nad Grupą Lotos.

Zawarcie umów z nabywcami oraz wejście w życie umów warunkowych powinno nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia ich zatwierdzenia przez Komisję – poinformował też Orlen.

Jak podkreślił na konferencji prasowej prezes Obajtek, zgoda Komisji to jeden z ostatnich elementów fuzji, a jej decyzją koncern ma 6 miesięcy na realizację warunków zaradczych, ale to nie blokuje samego przejęcia. – Planujemy przejąć Lotos na przełomie lipca i sierpnia – oświadczył.

Fuzja pozwoli koncernowi zdecydowanie szybciej się rozwijać, osiągnąć synergie, generujące miliardy oszczędności – dodał Obajtek.

Jak stwierdził, Orlen jest firmą globalną, transformacja czeka nas w innych państwach. Do tego potrzebne są środki, pieniądze i odpowiedni partnerzy, np. największy producent ropy na świecie Saudi Aramco – zaznaczył.

KE: warunki przejęcia Lotosu przez Orlen gwarantują konkurencję


Europejska komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. Oceniła, że warunki PKN Orlen przy przejmowaniu Lotosu nie spowodują wzrostu cen ani mniejszego wyboru paliw i produktów powiązanych dla przedsiębiorstw i konsumentów w Polsce i Czechach.

– Wyczerpująca lista zobowiązań zaproponowana przez PKN Orlen zapewni, że odpowiednie polskie rynki pozostaną otwarte i konkurencyjne – poinformowała Vestager. W sierpniu 2020 r. Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej Grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej.

PKN Orlen poinformował w połowie stycznia, w ramach wyznaczonych wcześniej przez Komisję Europejską środków zaradczych dotyczących planowanego przejęcia Grupy Lotos, że Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL – 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot – bazy paliw.

Jednocześnie koncern podpisał z Saudyjczykami umowy: na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy dotyczące inwestycji w obszarze petrochemii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej