RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rzecznik Nord Stream 2 był szpiegiem Stasi. Szokujące tłumaczenia

Nord Stream 2. Kim jest Steffen Ebert? (fot. Sean Gallup/Getty Images, twitter.com/CDUMV)
Nord Stream 2. Kim jest Steffen Ebert? (fot. Sean Gallup/Getty Images, twitter.com/CDUMV)

Najnowsze

Popularne

Kolejny skandal ws. niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Jak informują media, wieloletni rzecznik projektu Steffen Ebert przez lata przekazywał Stasi poufne informacje. 57-latek był powiązany z Manuelą Schwesig (premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego), która atakowała polski rząd i broniła współpracy Berlina z Moskwą.

„Die Welt”: Ukraina w UE to silniejsza Polska i kłopoty dla Niemiec

Część publicystów w Polsce od 2014 roku przekonywała, że Niemcy i Francja wcale nie chcą silnej i zintegrowanej z Unią Europejską Ukrainy. Teraz to...

zobacz więcej

Stasi, czyli Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej było wzorowane na radzieckim Ministerstwie Bezpieczeństwa Państwowego.

Według dziennika „Bild”, który powołuje się na akta w archiwum dokumentów Stasi, Steffen Ebert zobowiązał się do współpracy z tajnymi służbami NRD w 1984 roku.

Były rzecznik Nord Stream 2 powiedział gazecie, że był „wykorzystywany przez Stasi” jak „zazwyczaj prawie wszyscy” w tamtym czasie i nie realizował żadnych poważnych zadań.

Zobacz także:   „Katastrofa Niemiec”. Ambasador Rosji straszy całkowitym wyłączeniem Nord Stream 1

57-letni Steffen Ebert stwierdził, że był „ofiarą indoktrynacji”.

„To idealny życiorys do nadzoru rury Putina, który też pracował w NRD w tej samej branży. Imperium dziadów żyje z takiego uwikłania elit na Zachodzie” – skomentował na Twitterze ekspert ds. energetycznych Wojciech Jakóbik. Wielkim zwolennikiem budowy gazociągu był bowiem także inny niemiecki polityk - były kanclerz   Gerhard Schroeder.

Niemieckie media podkreślają, że Steffen Ebert jest uważany za głównego łącznika Nord Stream 2 z premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuelą Schwesig.

To kontrowersyjna postać, bo jak alarmował „Die Welt”, to pod jej skrzydłami powstała fundacja klimatyczna mająca chronić interesy gazociągu Nord Stream 2. Co ciekawe, akta dotyczące powstania tej organizacji  „przepadły bez śladu i nie sposób do nich dotrzeć”.

Czy Piotr Kraśko złamał kodeks etyki Discovery? „Uczciwość jest ważna”

Portal tvp.info ujawnił, że przez cztery lata Piotr Kraśko, obecnie prezenter TVN (Warner Bros. Discovery), nie płacił podatków. Tymczasem firma ta...

zobacz więcej

„Fundacja Stiftung Klimaschutz, powołana przez rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego, by zajmować się »ochroną klimatu«, w istocie po cichu ma wspomagać uruchomienie gazociągu Nord Stream 2” –  dodawał „Welt am Sonntag”.

Manuela Schwesig gdy ważyły się losy Nord Stream 2, walczyła o budowę gazociągu z Rosją. Podobnie jak politycy Platformy Obywatelskiej ( zobacz szokujące słowa Rafała Trzaskowskiego ws. gazociągu), przekonywała, iż jest to projekt „wyłącznie biznesowy” i nie ma nic wspólnego z polityką. Gdy niemiecka polityk dowiedziała się o polskich planach ws. atomu, bardzo ostro zareagowała.

Zobacz także:   Niemka broniła Nord Stream 2. Teraz żąda zablokowania elektrowni w Polsce

Rząd landu sprzeciwia się planom Polski względem energetyki jądrowej. Mówiliśmy o tym wyraźnie w dyskusjach regionalnych. Oczekujemy, że rząd federalny wykorzysta wszelkie opcje zatrzymania tych planów –  zaznaczała Schwesig cytowana przez „Ostsee Zeitung”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej