
Kolejny skandal ws. niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Jak informują media, wieloletni rzecznik projektu Steffen Ebert przez lata przekazywał Stasi poufne informacje. 57-latek był powiązany z Manuelą Schwesig (premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego), która atakowała polski rząd i broniła współpracy Berlina z Moskwą.
Część publicystów w Polsce od 2014 roku przekonywała, że Niemcy i Francja wcale nie chcą silnej i zintegrowanej z Unią Europejską Ukrainy. Teraz to...
zobacz więcej
Stasi, czyli Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej było wzorowane na radzieckim Ministerstwie Bezpieczeństwa Państwowego.
Według dziennika „Bild”, który powołuje się na akta w archiwum dokumentów Stasi, Steffen Ebert zobowiązał się do współpracy z tajnymi służbami NRD w 1984 roku.
Były rzecznik Nord Stream 2 powiedział gazecie, że był „wykorzystywany przez Stasi” jak „zazwyczaj prawie wszyscy” w tamtym czasie i nie realizował żadnych poważnych zadań.
Zobacz także: „Katastrofa Niemiec”. Ambasador Rosji straszy całkowitym wyłączeniem Nord Stream 1
57-letni Steffen Ebert stwierdził, że był „ofiarą indoktrynacji”.
„To idealny życiorys do nadzoru rury Putina, który też pracował w NRD w tej samej branży. Imperium dziadów żyje z takiego uwikłania elit na Zachodzie” – skomentował na Twitterze ekspert ds. energetycznych Wojciech Jakóbik. Wielkim zwolennikiem budowy gazociągu był bowiem także inny niemiecki polityk - były kanclerz Gerhard Schroeder.
Portal tvp.info ujawnił, że przez cztery lata Piotr Kraśko, obecnie prezenter TVN (Warner Bros. Discovery), nie płacił podatków. Tymczasem firma ta...
zobacz więcej
„Fundacja Stiftung Klimaschutz, powołana przez rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego, by zajmować się »ochroną klimatu«, w istocie po cichu ma wspomagać uruchomienie gazociągu Nord Stream 2” – dodawał „Welt am Sonntag”.
Manuela Schwesig gdy ważyły się losy Nord Stream 2, walczyła o budowę gazociągu z Rosją. Podobnie jak politycy Platformy Obywatelskiej ( zobacz szokujące słowa Rafała Trzaskowskiego ws. gazociągu), przekonywała, iż jest to projekt „wyłącznie biznesowy” i nie ma nic wspólnego z polityką. Gdy niemiecka polityk dowiedziała się o polskich planach ws. atomu, bardzo ostro zareagowała.
Zobacz także: Niemka broniła Nord Stream 2. Teraz żąda zablokowania elektrowni w Polsce
– Rząd landu sprzeciwia się planom Polski względem energetyki jądrowej. Mówiliśmy o tym wyraźnie w dyskusjach regionalnych. Oczekujemy, że rząd federalny wykorzysta wszelkie opcje zatrzymania tych planów – zaznaczała Schwesig cytowana przez „Ostsee Zeitung”.