RAPORT

Pogarda

Redukcja dostaw gazu z Rosji. Włochy ogłoszą stan alarmowy?

Gazprom dostarcza włoskiemu koncernowi ENI od 15 do 50 procent mniej gazu (fot. PAP/EPA/	ANATOLY MALTSEV)
Gazprom dostarcza włoskiemu koncernowi ENI od 15 do 50 procent mniej gazu (fot. PAP/EPA/ ANATOLY MALTSEV)

Najnowsze

Popularne

Rząd Włoch rozważa możliwość ogłoszenia stanu alarmowego w związku z notowanym od kilku dni zmniejszeniem dostaw rosyjskiego gazu – podała agencja Ansa. Zaznacza, że sytuacja w tej chwili nie budzi obaw, a konsekwencje nie są odczuwalne, lecz trzeba przygotować się do zimy.

Komisje PE sprzeciwiają się inwestowaniu w gaz i elektrownie jądrowe

Dwie komisje Parlamentu Europejskiego opowiedziały się we wtorek za projektem rezolucji, która sprzeciwia się uznaniu gazu i atomu za „zielone”...

zobacz więcej

Jeśli redukcje dostaw potrwają długo, zagrożony będzie mechanizm magazynowania gazu, czyli tworzenia jego rezerw na zimę. Już teraz proces ten jest spowolniony z powodu wysokich cen surowca.

Działania rządu Mario Draghiego skoncentrowane są właśnie na kwestii rezerw. W tym tygodniu nakreślony ma zostać plan dotyczący zapasów gazu - wyjaśnia włoska agencja.

We wtorek zbierze się komitet techniczny do spraw kryzysów i monitoringu składów gazu, powołany przy Ministerstwie ds. Transformacji Ekologicznej. Jedną z omówionych kwestii ma być możliwość podniesienia stanu przedalarmowego do alarmowego.

Od 15 czerwca rosyjski Gazprom dostarcza codziennie włoskiemu koncernowi energetycznemu ENI od 15 do 50 proc. mniej gazu niż wcześniej. W letnich miesiącach jego podaż przewyższa popyt, a zatem redukcje te nie mają wpływu na życie obywateli. Magazyny są zapełnione w 54 proc., ale trzeba dojść do 90 proc. rezerw.

Jednocześnie władze w Rzymie kontynuują działania na rzecz zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu. Temu mają służyć porozumienia podpisane między innymi z Algierią , a także umowa zawarta przez koncern ENI w sprawie strategicznego partnerstwa z Katarem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej