RAPORT

Wojna na Ukrainie

Transpłciowi zawodnicy wezmą udział w zawodach dla kobiet

Lia Thomas. Pierwsza transpłciowa pływaczka, która zwycięzyła w NCAA Division 1 (fot. Rich von Biberstein/Icon Sportswire via Getty Images)
Lia Thomas. Pierwsza transpłciowa pływaczka, która zwycięzyła w NCAA Division 1 (fot. Rich von Biberstein/Icon Sportswire via Getty Images)

Międzynarodowa Federacja Pływacka (FINA) podczas nadzwyczajnego kongresu w Budapeszcie przegłosowała warunkową zgodę na udział sportowców transpłciowych w elitarnych zawodach kobiet. Za wnioskiem było 71 procent głosujących ze 152 narodowych związków.

IO w Tokio. Feministki przeciw obecności osób transpłciowych w kobiecych dyscyplinach sportu

Platforma Sojusz przeciwko Wymazywaniu Kobiet (ACBM) zrzeszająca ok. 130 organizacji feministycznych rozpoczęła kampanię odrzucającą dopuszczanie...

zobacz więcej

FINA zadecydowała o utworzeniu grupy roboczej w celu ustanowienia dla sportowców o tym statusie kategorii „otwartej” w niektórych wydarzeniach w ramach nowej polityki startowej. Przedstawiciele narodowych federacji wcześniej zapoznali się z raportem na ten temat opracowanym przez grupę specjalistów, składającą się z czołowych osobistości z dziedziny medycyny, prawa i sportu.

Zobacz także: Osoby transpłciowe w sporcie. Możdżonek: Wielka niesprawiedliwość

Zadecydowano, że nowa polityka będzie wymagać, aby transpłciowe zawodniczki, aby móc konkurować w zawodach kobiet, zakończyły okres przejściowy zmiany płci przed ukończeniem 12. roku życia.

Nowozelandzka sztangistka Laurel Hubbard została pierwszym transpłciowym sportowcem, który wziął udział w igrzyskach olimpijskich; startowała przed rokiem w Tokio. Debata nasiliła się po tym, jak pływaczka z University of Pennsylvania Lia Thomas została na początku tego roku pierwszą transpłciową mistrzynią NCAA w historii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej