RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koniec z dopłatami do elektryków w Niemczech?

Czy to koniec dopłat  do elektryków w Niemczech? (fot. Shutterstock)
Czy to koniec dopłat do elektryków w Niemczech? (fot. Shutterstock)

Niektórzy klienci miesiącami czekają na nowy samochód. Zdaniem ministra finansów Niemiec już niebawem mogą skończyć się dopłaty do elektryków. Dla niektórych – jeszcze zanim doczekają się auta.

Alarmujące prognozy. Niemcy nie wykluczają głębszej recesji

Wzrost cen i inflacji oraz drastyczny spadek wzrostu gospodarczego. Doradzająca rządowi w Berlinie Niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych...

zobacz więcej

Minister finansów Niemiec chce zaprzestania dotacji na elektryczne samochody w Niemczech.
„Nie możemy sobie juz dłużej pozwolić na nietrafione dotacje” – stwierdził szef FDP w rozmowie z gazetą „Welt am Sonntag” i dodał: „Gdyby to ode mnie zależało, zlikwidowałbym premie za zakup pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Do tej pory samochody te były dofinansowywane w wysokości do 20 tysięcy euro, nawet w przypadku najlepiej zarabiających. To jest za dużo. Możemy zaoszczędzić miliardy, by wydać je w rozsądniejszy sposób”.

Christian Lindner nalega, aby w 2023 roku trzymać się hamulca zadłużenia, który został zwolniony podczas pandemii koronawirusa. Chce też ustalić priorytety. Na początku lipca ma zostać zatwierdzony projekt budżetu.

Szczyt UE. Niemcy blokują kolejne sankcje dla Rosji

W Brukseli zakończył się nad ranem pierwszy dzień europejskiego szczytu. Na razie nie ma zgody na zaostrzenie restrykcji wobec Rosji. „Na czele...

zobacz więcej

Groźba chaosu


Stanowisko Lindnera w sprawie dotacji dla samochodów elektrycznych spotkało się z krytyką ze strony różnych stowarzyszeń.
ADAC zażądał od rządu Niemiec gwarancji planowania. „Wielu konsumentów zamówiło już e-samochody, licząc na dopłaty” – powiedział prezes ADAC Gerhard Hillebrand.
„W przypadku większości modeli czas oczekiwania sięga daleko w przyszły rok. Istnieje więc zagrożenie, że planowane przez państwo dotacje tych klientów już nie obejmą.
Do tej pory nic nie wskazywało na to, że rząd Niemiec zamierza w przyszłym roku zmniejszyć dotacje dla nowych samochodów z napędem wyłącznie elektrycznym”. Hillebrand zaznaczył również, że propozycja Lindnera jest nie do przyjęcia.

Niemcy bez szans na osiągnięcie celów klimatycznych? Ich emisja CO2 rośnie

W ostatnich 12 miesiącach emisja szkodliwych dla klimatu gazów wzrosła w Niemczech o 33 mln ton w porównaniu z poprzednim rokiem. Maleje z kolei (o...

zobacz więcej

Przykra niespodzianka


Obecnie klienci samochodów muszą miesiącami czekać na swoje nowe auto z powodu problemów z dostawami i dużego popytu. Likwidacja premii byłaby dla wielu osób przykrą niespodzianką.

Wniosek o dotację mogą być bowiem składane do Federalnego Urzędu ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu dopiero wtedy, gdy samochód jest już dostarczony i zarejestrowany.
Stowarzyszenie Międzynarodowych Producentów Samochodów (VDIK) stwierdziło, że w celu osiągnięcia celów klimatycznych, a więc ze słusznych powodów, zapowiedziano kontynuację premiowania zakupu elektryków do 2025 roku. „Producenci pojazdów elektrycznych i ich klienci na tym polegają. Nagłe zaprzestanie wypłacania premii za e-samochody oznaczałoby zatem poważne naruszenie zaufania” – oświadczył prezes VDIK

Reinhard Zirpel i jednocześnie ostrzegł przed załamaniem na niemieckim rynku samochodów elektrycznych oraz rosnącą emisją CO2. „Już sama dyskusja o zaprzestaniu wypłacania premii za zakup samochodów elektrycznych powoduje ogromną niepewność. Rząd Niemiec powinien natychmiast położyć kres tym spekulacjom” – powiedział.

Do tej pory koalicja SPD, Zielonych i FDP planowała zreformować państwowe premie na zakup samochodów elektrycznych i hybryd plug-in. Zgodnie z planami ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni), dotacje na samochody hybrydowe typu plug-in mają zostać zniesione z końcem 2022 roku, czyli wcześniej niż planowano. Hybrydy typu plug-in to połączenie silnika elektrycznego i silnika spalinowego. Według Habecka również dla czystych elektryków ma być w przyszłości mniej pieniędzy od państwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej