RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Saryusz-Wolski komentuje słowa Merkel. „Imperialny sen Bismarcka”

Angela Merkel i Władimir Putin (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Angela Merkel i Władimir Putin (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Nie milkną echa wywiadu, którego niemieckiemu portalowi RND udzieliła Angela Merkel. Uwagę na jedną z wypowiedzi byłej kanclerz zwrócił Jacek Saryusz-Wolski, sugerując że Merkel „realizowała imperialny sen Bismarcka”.

Putin chce zniszczyć Ukrainę? Merkel: Nie chce, aby odniosła sukces

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel broni swoich decyzji w sprawie Nord Stream 2. – Gospodarka niemiecka zdecydowała się na transport gazu...

zobacz więcej

– Nie wierzyłam w zmienianie Rosji przez handel ale w związek przez handel z drugą atomową potęgą świata – powiedziała Merkel.

Tak Merkel tłumaczyła uzależnienie Niemiec od rosyjskich surowców, a także budowę gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

Tę wypowiedź wziął pod lupę Saryusz-Wolski.

„Zatem nie szło o dobroczynny i demokratyzujący wpływ na Rosję, ale o cel geopolityczny, związek z nią, przeciw komu? USA? Europie Środkowo-Wschodniej?” – spytał polski polityk, dodając że słowa Merkel wpisują się w „imperialny sen Bismarcka”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Szef brytyjskiego sztabu ostrzega. Mówi o przygotowaniu do „ponownej walki w Europie”

Brytyjskie wojsko musi ponownie przygotować się do walki w Europie, aby pokonać siły Władimira Putina – ostrzegł szef sztabu generalnego Wielkiej...

zobacz więcej

Scholz broni polityki Merkel wobec Rosji


Kanclerz Scholz zupełnie inaczej ocenił jednak politykę energetyczną swojej poprzedniczki, prowadzoną wobec Rosji w ostatnich latach. – Błędem w niemieckiej polityce gospodarczej było to, że zbyt mocno skoncentrowaliśmy nasze dostawy energii na Rosji, bez stworzenia niezbędnej infrastruktury, aby móc szybko zmienić kurs, gdyby doszło do najgorszego – podkreślił.

Przypomniał, że będąc burmistrzem Hamburga prowadził kampanię na rzecz budowy terminali gazu płynnego na północnym wybrzeżu Niemiec. – Teraz musimy to szybko nadrobić – zaznaczył.

Na pytanie dpa, czy nie popełniał w takim razie błędów w polityce wobec Rosji, tak jak zrobiła to Merkel, Scholz stwierdził: „To niedopuszczalne skrócenie mojej odpowiedzi. Zawsze dobrze współpracowałem z byłą kanclerz i nie widzę powodu, by to kwestionować”.

Jak przypomina dpa, w udzielonym tydzień temu wywiadzie Merkel „broniła swojej mocno krytykowanej polityki wobec Rosji” i odmówiła przyznania się do winy w tej sprawie. W opublikowanym w sobotę wywiadzie dla RND podtrzymała tę postawę, także w odniesieniu do prowadzonej przez Niemcy polityki energetycznej.

– Nie wierzyłam w zmianę poprzez handel, ale w związek poprzez handel, i to z drugą co do wielkości potęgą jądrową na świecie – stwierdziła Merkel.

Scholz bronił także decyzji Merkel, która wyrażała sprzeciw wobec procesu przystąpienia Ukrainy do NATO w 2008 roku. – Kryteria przystąpienia do NATO muszą być spełnione przez każdy kraj, który chce przystąpić do sojuszu. Wejście Ukrainy do NATO nie było na porządku dziennym. Wszyscy o tym wiedzieli, łącznie z prezydentem Rosji (Władimirem Putinem) – wyjaśnił Scholz.

Jak zauważył Scholz, „tym bardziej absurdalne jest to, że Putin uzasadniał swój atak na Ukrainę m.in. stwierdzeniem, że kiedyś w końcu może ona się tam (w NATO) nagle znaleźć” – było bowiem jasne, że nie jest to kwestia najbliższej przyszłości.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej