RAPORT

Pogarda

Czy Piotr Kraśko złamał kodeks etyki Discovery? „Uczciwość jest ważna”

Piotr Kraśko (fot. arch.PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński)
Piotr Kraśko (fot. arch.PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński)

Najnowsze

Popularne

Portal tvp.info ujawnił, że przez cztery lata Piotr Kraśko, obecnie prezenter TVN (Warner Bros. Discovery), nie płacił podatków. Tymczasem firma ta podkreśla w swoim kodeksie etyki, że ceni działania „w zgodzie z obowiązującymi przepisami, regulacjami i zasadami, propagowanie uczciwości oraz najwyższych standardów etycznych”. Zapytaliśmy więc przedstawicieli zarządu Discovery, czy postawa prezentera jest zgodna z ich kodeksem.

Kraśko prowadził bez prawa jazdy. Celebryci mogą liczyć na pobłażliwość sądów?

Ta historia w ostatnich dniach, za sprawą publikacji „Super Expresu”, wstrząsnęła opinią publiczną. Prezenter telewizyjny Piotr Kraśko przez sześć...

zobacz więcej

Piotr Kraśko - według doniesień mediów - miał odbierane prawo jazdy w 2009 i 2014 roku. Z kolei w roku 2016 prezenter TVN został zatrzymany przez patrol i okazało się, że jeździ autem bez wymaganych uprawnień. W czerwcu 2022 roku prokuratura skierowała w tej sprawie akt oskarżenia.

Jak dowiedział się portal tvp.info, prokurator zawnioskował o skazanie Kraśki bez przeprowadzania rozprawy i wymierzenie mu kary w wysokości 100 tys. zł. Proponowana kara została wcześniej uzgodniona z oskarżonym, który przyznał się do zarzutów.

Zobacz także ->  Jest akt oskarżenia przeciwko Piotrowi Kraśce

Również w czerwcu 2022 na jaw wyszły informacje, że chociaż zarabiał miliony, prezenter TVN i były szef „Wiadomości” TVP z czasów PO, przez kilka lat nie płacił podatków. Należności uiścił dopiero, kiedy odkryła to skarbówka.

Próbowaliśmy skontaktować się z Piotrem Kraśką, ale nie odpowiedział na nasze pytania. Zwróciliśmy się więc do przedstawicieli Discovery.

Kodeks etyki: Uczciwość jest ważna


Prezes i CEO Warner Bros. Discovery David M. Zaslav we wstępie do kodeksu etyki firmy zaznacza, iż przedsiębiorstwo wyróżnia kultura organizacyjna oparta o zasady etycznego postępowania. W samym dokumencie czytamy, że pracownicy działają i podejmują decyzje w sposób uczciwy. „W naszej pracy jesteśmy rzetelni, otwarci, szczerzy i przejrzyści” – zaznaczono.

Skazanie bez rozprawy. Ujawniamy nowe informacje ws. Kraśki

Kilka dni temu prokuratura skierowała do sądu w Ostrołęce akt oskarżenia przeciwko znanemu dziennikarzowi Piotrowi Kraśce za prowadzenie samochodu...

zobacz więcej

Jak podkreśla Discovery, „uczciwość jest ważna”. „Prowadząc działalność w sposób etyczny, wysyłamy naszym odbiorcom, partnerom biznesowym, akcjonariuszom i innym interesariuszom przekaz, że mogą nam zaufać” – podkreślono.

W rozdziale zatytułowanym „Przestrzeganie litery i ducha prawa” czytamy, że Discovery „nie toleruje nieuczciwości, w tym prowadzenia dokumentacji w sposób niezgodny z prawdą”.

Zobacz także ->  Piotr Kraśko usłyszał zarzuty

Zapytaliśmy więc przedstawicieli przedsiębiorstwa, czy zachowanie Piotra Kraśki jest zgodne z kodeksem etyki, w którym napisano, że firma Discovery ceni sobie działanie „w zgodzie z obowiązującymi przepisami, regulacjami i zasadami, propagowanie uczciwości i najwyższych standardów etycznych”.

Wiadomość skierowaliśmy m.in. do dyrektor Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN Katarzyny Kieli, członka Zarządu Warner Bros. Discovery w Polsce odpowiedzialnego za sprawy prawne Dominiki Stępińskiej-Duch, prezesa Warner Bros. Discovery Davida M. Zaslava oraz dyrektora do spraw prawnych Bruce’a Campbella. Do momentu publikacji tego artykułu nikt z nich nie odpowiedział na nasze pytania.

Kraśko zapłacił zaległe podatki z odsetkami


Jak ustalił portal tvp.info, do wykrycia nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych Piotra Kraśki doszło w efekcie uruchomienia w 2016 r. przez rząd PiS tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) – nowoczesnego systemu pozwalającego m.in. na sprawdzenie, czy od wystawionych faktur przedsiębiorca uiścił należności skarbowe.

Polaków do płacenia ponaglał, sam podatków nie płacił. Zobacz, co mówił Kraśko [WIDEO]

Portal tvp.info ujawnił, że znany prezenter Piotr Kraśko przez lata nie płacił podatków. Sprawa dotyczy okresu między 2012 a 2015 r. W tamtym...

zobacz więcej

W 2017 r. kontrolerzy odkryli, że od 2012 r. Kraśko, który wówczas pracował w TVP na eksponowanym i dobrze płatnym stanowisku prezentera i szefa „Wiadomości”, nie składa rocznych zeznań podatkowych, czyli tzw. PiT-u.

Przy okazji ustalono, że Kraśko od 2008 r. ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, ale firma nie wykazuje żadnych przychodów ani obrotów. Tymczasem, nawet gdyby nie przynosiła żadnych dochodów, to i tak przedsiębiorca powinien składać zeznania podatkowe.

Zobacz także ->  Ujawniamy: Piotr Kraśko przez lata nie płacił podatków

Ale Kraśko nie składał w urzędzie żadnych formularzy podatkowych. Wstępna analiza JPK wykazała, że w tym okresie z samej tylko działalności gospodarczej mógł zarobić 2,8 mln. Dodatkowo z etatu telewizyjnego zarobił ponad 700 tys. zł.

Po dokonaniu tych ustaleń Piotr Kraśko został powiadomiony o zamiarze wszczęcia wobec niego kontroli. Po otrzymaniu tego pismo wydarzenia potoczyły się błyskawicznie. Kraśko złożył zaległe deklaracje VAT-7 za okres od stycznia 2012 do grudnia 2016 r., a także PIT-y 36L i 37 za lata 2012-2015.

Równocześnie zapłacił zaległe podatki wraz z odsetkami na kwotę ponad 760 tys. Co ciekawe, składając zaległe zeznania Kraśko ujawnił faktury, których nie odkryli jeszcze kontrolerzy, na kwotę prawie 400 tys. zł. Od tych przychodów też musiał zapłacić podatek.

Kraśko publicznie komentuje sprawę podatków


Portal tvp.info pytał Piotra Kraśkę o sprawę, ale ten nie odpowiadał na nasze wiadomości. Do sprawy odniósł się publicznie, gdy po publikacji w naszym serwisie sprawę opisały liczne portale.

Giertych broni gwiazdy TVN: Odczepcie się od Kraśki!

Według prokuratury Roman Giertych dwudziestokrotnie nie stawił się na wezwanie w związku ze śledztwem ws. wyprowadzenia pieniędzy ze spółki...

zobacz więcej

Nie wyjaśnił dlaczego przez kilka lat nie rozliczał się z urzędem skarbowym. Zamiast tego zaatakował dziennikarzy, którzy ujawnili sprawę, a całą sprawę powiązał z faktem, że pracuje dla stacji TVN.

„Wszystkie kwestie podatkowe zostały wyjaśnione w Urzędzie Skarbowym 5 lat temu. Łączenie tego z moim obecnym miejscem pracy ma oczywisty kontekst” – ocenił.

Zobacz także ->  Kania: Afera Piotra Kraśki „pokazuje jego pogardę dla prawa”

„Jeśli tvp.info uznało za rzecz ważną sprawdzenie, czy nie było zaległości w podatkach i jaki jest stan finansów obywatela, który nie pełni żadnych funkcji państwowych, to może dołoży też starań o podobną wiedzę w odniesieniu nie do przeszłości a teraźniejszości najważniejszych osób w państwie” – dodał.

„Chyba, że w odniesieniu do obywatela tajemnica skarbowa nie istnieje, a w odniesieniu do rządzących jak najbardziej” – napisał Piotr Kraśko na Instagramie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej