RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jak będzie wyglądał terminal pasażerski CPK?

Duże zainteresowanie przetargiem CPK (fot.  Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
Duże zainteresowanie przetargiem CPK (fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Foster+Partners i Zaha Hadid są wśród pięciu międzynarodowych biur architektonicznych zaproszonych do złożenia ofert w przetargu na projekt terminala pasażerskiego i dworca kolejowego wraz z węzłem przesiadkowym CPK – poinformowała spółka CPK.

Tak ma wyglądać CPK. Jest decyzja ws. lotniska, pasów startowych, kolei i dróg

Portal tvp.info ustalił, że z kilkuset wersji lokalizacji CPK wybrano jedną, a teraz potwierdzono dla niej wariant inwestorski. Projekt uwzględnia...

zobacz więcej

Rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk przekazał, że spółka zaprosiła do złożenia ofert pięć firm i konsorcjów, które brały udział w dialogu konkurencyjnym. W jego ramach odbyły się dotychczas cztery tury warsztatów, w których brali udział przedstawiciele pięciu firm i konsorcjów zainteresowanych współpracą z CPK.

– Są wśród nich dwa biura projektowe wywodzące się z Wielkiej Brytanii: Foster+Partners i Zaha Hadid, amerykańska pracownia Kohn Pedersen Fox (KPF) , pracownia Vidal y Asociados Estudio de Arquitectura z Hiszpanii oraz Dar Al-Handasah i Perkins and Will, czyli konsorcjum amerykańsko-libańskie – przekazał Majszyk.

Przypomniał, że zamówienie na projektanta generalnego, czyli tzw. master architekta, obejmie usługi projektowania głównego terminala (w ramach kolejnych etapów również tzw. terminali satelitarnych), a także dworca kolejowego wraz z węzłem przesiadkowym w lokalizacji przestawionej w tym tygodniu w ramach prezentacji wariantu inwestorskiego.

– W tej chwili czekamy na ewentualne pytania do dokumentacji przetargowej. Zakładamy, że przed końcem lipca poznamy oferty wykonawców. Planujemy, że master architekt zostanie wybrany w tym roku, a etap projektowania potrwa około półtora roku – przekazał.

Horała: Nikt nie straci na sprzedaży nieruchomości pod CPK

Musimy opierać się na wycenie, na tym ile dana rzecz jest rzeczywiście warta. Obiektywnie rzecz biorąc nikt nie straci – mówił w środę Marcin...

zobacz więcej

Duże zainteresowanie przetargiem


Majszyk podkreślił, że w postępowaniu CPK „biorą udział architekci z ogromną wiedzą techniczną i bogatym doświadczeniem zawodowym zdobytym przy okazji budowy i rozbudowy portów lotniczych m.in. w Pekinie (Daxing), Stambule, Dubaju, Singapurze (Changi), Heathrow w Londynie i JFK w Nowym Jorku”.

– Bardzo cieszy nas zainteresowanie przetargiem ze strony renomowanych, międzynarodowych biur projektowych z doświadczeniem przy dużych inwestycjach lotniskowych w różnych częściach świata – wyjaśnił.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej